Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łak dla Przyrody w Biebrzańskim Parku Narodowym

Trzydzieści dwuosobowych ekip bierze udział w I Mistrzostwach Europy i V Mistrzostwach Polski w Koszeniu Bagiennych Łak dla Przyrody które odbywają się na Długiej Luce przy Carskiej Drodze. "Biebrzańskie Sianokosy" zorganizował Biebrzański Park Narodowy i Gmina Trzcianne. Impreza ta z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przez pierwsze trzy lata w Biebrzańskich Sianokosach udział brali rolnicy z pobliskich wsi. Teraz w mistrzostwach startują ludzie z całej Europy i nie tylko.

Oprócz zespołów z Polski dziś swoimi umiejętnościami pochwalą się reprezentacje Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii oraz Stanów Zjednoczonych. Konkurencja polega na tym, aby jak najszyciej skosić 100- metrowy odcinek bagien tradycyjną metodą czyli kosą. Ocenie podlegać będzie nie tylko czas, ale także jakość koszenia. Biebrzańskie Sianokosy to nie tylko zabawa ale przede wszystkim popularyzacja idei aktywnej ochrony przyrody na obszarach chronionych. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę że w Biebrzańskim Parku Narodowym wszystko co jest najcenniejsze, zostało ukształtowane kosą człowieka i ekstensywną działalnością rolniczą. Od początku lat 70 XX wieku na wielu obszarach zaprzestano rolniczego użytkowania trudnodostępnych łąk, wymagających ręcznego wykaszania. Kośne niegdyś łąki zaczęły porastać krzewami, drzewami i trzciną. W zmieniającym się środowisku zaczęło zanikać wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Ograniczone w ten sposób zostały miejsca gniazdowania i żerowania wielu rzadkich gatunków ptaków m.in. batalionów, rycyków, czajek, wodniczek, krwawodziobów czy orlików. Aby przywrócić walory przyrodnicze dawnych łąk konieczne jest ich wykaszanie. Biebrzańskie Sianokosy służą właśnie propagowaniu idei czynnej ochrony terenów otwartych. Biebrzański Park Narodowy to największe bagna Środkowej Europy. Także Największy z Polskich Parków Narodowych. Żyje tu 280 gatunków ptaków, z czego ponad 180 prowadzi swoje lęgi.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę