Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Szczęśliwcy zobaczą pod Łomżą zorzę polarną

Główne zdjęcie
Zorza 2024

- Zorza polarna to niezwykłe i piękne zjawisko astronomiczne, które w Polsce można tylko czasami zaobserwować, ale za pomocą... aparatu fotograficznego – opowiada Karol Babiel, znany fotograf z Łomży. Dzięki czujności, wiedzy, cierpliwości doświadczonego fotografika pokażemy, jak wygląda zorza polarna w niedzielną noc 3. marca 2024 r. na północ od Łomży, Piątnicy, Nowogrodu i Kolna.

Karol Babiel fascynuje się zjawiskami nieziemskimi od dzieciństwa. Wychodził na balkon w bloku, gdzie mieszkał z rodzicami. Rozgwieżdżone niebo nad głową, usiane miliardami lśniących gwiazd, wprawiało w zdumienie i podziw, i zachwyt nad ogromem Kosmosu. Pierwszą zorzę polarną udało mu się sfotografować 7. października 2015 r. Przez osiem i pół roku oglądał kilkanaście razy zorze, które są dobrze widoczne w Europie, ale na północy kontynentu ze Skandynawii i Rosji. Szczęśliwy traf sprawił, że Pan Karol dowiedział się od Polskiego Astro Blogera, z którym dzieli się zdjęciami, że 28. lutego 2024 r. miały miejsce „wybuchy” na Słońcu. Prostym językiem można przedstawić to jako dziury w koronie gwiazdy, którą wstrzymał matematycznie i obserwacjami Mikołaj Kopernik.

Zielona z pomarańczowymi paskami
- Jeśli dziura koronalna Słońca jest skierowana w stronę Ziemi, planety znajdującej się w układzie słonecznym, to gęsty wiatr słoneczny uderza w atmosferę Ziemi z prędkością około 400 kilometrów na godzinę – opowiada Karol Babiel w poniedziałek.

W niedzielę wieczorem przez okno w dachu swojego domu zrobił sprawdzian, czy aparat zareaguje na zjawiska na niebie, niewidoczne gołym okiem dla obserwatorów. Około godziny 20. wybrał się nad Narew tuż u podnóża skarpy Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Dlaczego akurat tam...? Ponieważ wzniesienie osłaniało go przed światłem latarń w miasteczku, blaskiem padającym od okien i reflektorów samochodów. Zdaniem Pana Karola, w Łomży i okolicy łuna sztucznego światła elektrycznego nad miastem przyćmiłaby promieniowanie, powstałe z gwałtownego uderzenia masy kosmicznego wiatru w gazową powłokę wokół Zielonej Planety, nazywanej także z racji wyglądu z Kosmosu – Błękitną Planetą. Skierował obiektyw aparatu na północ w stronę Kolna i z satysfakcją stwierdził, że urządzenie zarejestrowało nad horyzontem rozległy łuk, koloru zielonego, z poprzecznymi, pionowymi paskami o barwach ciepłych, m.in. pomarańczowej i różowej.

Po godzinie przeniósł się nad Pisę, w pobliżu ujścia do Narwi, żeby móc prowadzić eksperymenty z odbiciami zorzy polarnej w wodzie na tegorocznych,  bezbrzeżnych rozlewiskach obu zaprzyjaźnionych rzek. Jak podał Astro Bloger, burza magnetyczna trwała około 9 godzin i miała średnią siłę uderzenia G2.

W chwili kiedy Państwo czytacie te słowa i oglądacie zdjęcia zorzy polarnej, najpewniej wiatr słoneczny osłabł na tyle, że nie zdoła(ł) wywołać drugiej zorzy polarnej w poniedziałkowy wieczór lub noc. Ale może jakieś powidoki znad bieguna północnego lub koła polarnego jeszcze nad Dolinę Narwi i Ziemię Łomżyńską nadlecą z Kosmosu. Jeśli jednak burzowy okres pogody kosmicznej przeminął, to kiedyś wróci, bo Słońce nigdy nie śpi.

Mirosław R. Derewońko 
tel. red. 696 145 146

 

Zdjęcia: Karol Babiel 

Foto: Zorza 2024
Foto: Zorza 2024
Foto: Zorza 2024
Foto: Zorza 2024
Foto: Zorza 2024
Foto: Zorza 2024
Foto: Zorza 2024
Foto: Zorza 2015 rok
Foto: Zorza 2015 rok
Foto: Zorza 2015 rok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę