Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 marca 2024 napisz DONOS@

RoboExe: Robot Challenge 2023

Młodzi miłośnicy programowania robotów, studenci i uczniowie, przybyli do Akademii Łomżyńskiej, aby rywalizować w trzech kategoriach konkursu RoboExe: Robot Challenge – Line Follower (wyścigi na czas wzdłuż linii), Free Style Presentation (prezentacja robotów), Lego Sumo (walki robotów). W rywalizacji udział wzięły 32 drużyny z Łomży, Białegostoku, Wrocławia, Łowicza, Wysokiego Mazowieckiego, Niećkowa.

IV edycja konkursu RoboExe: Robot Challenge przyciągnęła do Akademii Łomżyńskiej 70 miłośników programowania robotów. Wśród nich był Dawid Kakareko z pierwszej klasy Technikum Infotech w Białymstoku, którego drużyna INFOTECH3 stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii Lego Sumo (walki robotów). 

– To mój debiut w konkursie. Od trzeciej klasy szkoły podstawowej chodziłem na zajęcia z robotyki i to zapoczątkowało moją pasję. W przyszłości chcę pisać kody ale też tworzyć konstrukcje robotów. To nie są jeszcze bardzo sprecyzowane plany, bo mam czas, aby podjąć decyzję – mówił Dawid Kakareko, podkreślając, że współczesny rozwój technologii jest fascynujący, ale budzi też liczne obawy. - Nie wiemy jak będzie wyglądał świat, gdzie AI będzie na porządku dziennym i jak sztuczna inteligencja zmieni nasze otoczenie, nas samych – mówił Dawid Kakareko.

Nauczyciel Dawida, Jacek Cichosz, podkreślał, że technikum programistyczne Infotech w Białymstoku jest bardzo młode, działa pięć lat, ale funkcjonujące w nim robotyczne koło naukowe bierze udział w konkursach w całej Polsce, a także za granicą.

– Niedawno wróciliśmy z Talina, staramy się rozwijać pasje młodych ludzi i tworzyć im warunki, aby poznawali szerokie środowisko informatyków, programistów – mówił Jacek Cichosz. I dodawał: – W Akademii Łomżyńskiej jesteśmy już drugi raz, wrażenie robi wyposażenie, profesjonalny sprzęt, ciekawe kierunki studiów i dobra organizacja imprezy. 

Dr inż. Tomasz Kuźmierowski, kierownik Zakładu Automatyki i Robotyki Akademii Łomżyńskiej oraz pomysłodawca robotycznej rywalizacji, podkreślał, że uczestnicy konkursu mogą podejrzeć wzajemnie swoje konstrukcje, stosowane rozwiązania, zobaczyć na jakim poziomie jest ich obecna wiedza w porównaniu do innych osób z kraju. – Konkurs to weryfikacja umiejętności, ale także możliwość integracji środowiska programistycznego. Cieszy nas, że tak wiele osób interesuje się techniką, rozwojem technologii, programowaniem – podkreślał dr Tomasz Kuźmierowski. 

 

W kategorii Line Follower na podium stanęli:

III miejsce

Wybrzeże Klatki Schodowej - Mateusz Dziczek, Marek Gniado, Andrzej Celiński (Politechnika Białostocka)

II miejsce

Kaloryfer – Krzysztof Krawczyk (Akademia Łomżyńska)

I miejsce

KoNaR – Wojciech Bohdan (Politechnika Wrocławska)

W kategorii Free Styke Presentation – zwycięzcy wybierani przez publiczność – na podium stanęli:

III miejsce

SGK - Adam Piekutowski, William Zagórecki, Martyna Strapczuk (Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej)

II miejsce

Szybkie Kurczaki - Maciej Surawski , Marcel Surawski (LOGOS Centrum Edukacyjne w Łomży)

I miejsce

Wybrzeże Klatki Schodowej - Justyna Dobrzyńska, Daniel Aleksiejczuk (Politechnika Białostocka)

 

W kategorii LEGO Sumo na podium stanęli:

III miejsce

INFOTECH1 – Borys Borejszo (Technikum Infotech w Białymstoku)

II miejsce

Staszic Sicarios - Bartosz Grosfeld, Jan Góralczyk, Oskar Jabłoński  (Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem)

I miejsce

INFOTECH3 - Dawid Kakareko, Filip Kackieło (Technikum Infotech w Białystoku) 

Nagrody w konkursie RoboExe: Robot Challenge ufundowali –  Firma Elektro-Bud (drukarki 3D) oraz Firma RBB Electric (podzespoły Arduino). 

RoboExe to cztery niezależne wydarzenia organizowane w cyklu roku akademickiego przez Wydział Nauk Inforamtyczno-Technologicznych Akademii Łomżyńskiej, a konkretnie Zakład Automatyki i Robotyki. Nad przebiegiem imprezy czuwają dr inż. Tomasz Kuźmierowski, mgr inż. Mateusz Zalewski, mgr inż. Arkadiusz Nieciecki, mgr inż. Kamil Felter. Wydarzenie popularyzuje praktyczne aspekty informatycznych i programistycznych pasji młodych ludzi, to oprócz rozegranych już zawodów robotów Robot Challange,  także zaplanowane na przyszłość zawody w programowaniu sterowników PLC Expert, konkurs programowania komputerów Code Masters oraz turniej e-sportowy Gaming Cup.

tekst i zdjęcia AŁ

 

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę