Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 marca 2024 napisz DONOS@

Nauczyciel z Łomży na szkoleniu w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Warunków uprawy roślin ma Marsie dotyczyła lekcja, której scenariusz został nagrodzony zaproszeniem na szkolenie do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Piotr Chmielewski uczący przedmiotów ścisłych w łomżyńskiej Wecie pod koniec września uczestniczył w warsztatach z cyklu „e-Technology Lab Secondary Teacher Workshop" w belgijskim ESEC-Galaxia.

Piotr Chmielewski nauczyciel fizyki i matematyki w ZSWiO w Łomży, w warsztatach zorganizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w Belgii uczestniczył po raz pierwszy. Przepustką był scenariusz lekcji połączony z projektem doświadczalnym dotyczącym technologii kosmicznej. Pomysł lekcji inspirowany filmem Marsjanin polegał w skrócie na tym, by na Marsie uprawiać rośliny. Jak mówi, trzeba było rozwiązać wiele problemów, by w kulistej kopule odpowiednie oświetlenie, temperatura, czy wilgotność pozwalały na uprawę roślin. 

Scenariusz lekcji zyskał uznanie i razem z innymi 29 nauczycielami z całej Europy (Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Danii, Belgi, Finlandii, Szwecji, Czech, Ukrainy Słowacji, Estonii) 26 – 29 września br. uczestniczył warsztatach  z zakresu robotyki, technologii kosmicznych oraz nowych metod nauczania przedmiotów przyrodniczych. Koszt pobytu, podróży oraz samego szkolenia pokryła ESA. 

W ramach warsztatów „e-Technology Lab Secondary Teacher Workshop” uczestnicy programowali roboty, m.in. do poszukiwań wody na Marsie, czy system do uprawy roślin. Program przewidywał wizytę w centrum kosmicznym, wizytę w centrum operacyjnym niektórych misji Agencji Kosmicznej, a także europejskiego systemu GPS. 

- Prezentowano nam możliwości badań przeznaczonych dla uczniów i studentów – opowiada nauczyciel. Chmielewski przymierza się już do napisania projektu, by w następną wizytę do ESA pojechać z uczniami. W dalszej perspektywie myśli także o wyjeździe do CERN-u. 

 

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
pon, 23 października 2023 10:47
Data ostatniej edycji: pon, 23 października 2023 13:30:01

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę