Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Nowe znaki na rondzie Kościuszki

Poziome znaki strzałki kierunku oraz „yellow box”, choć w łomżyńskiej wersji ma kolor czerwony, pojawiły się na rondzie Kościuszki. Czy rozwiązanie z Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii sprawdzi się w Łomży czas pokaże.

Korkowanie się ronda na Placu Kościuszki w Łomży stało się niemal normą. Poza czynnikami obiektywnymi, czyli dużym ruchem drogowym, pewien udział ma brak wyobraźni kierowców. Polega on na tym, że gdy na przejściu dla pieszych znajdują się ludzie, samochody jadące w ulicę Zjazd podjeżdżają pod same przejście, i tam czekają na możliwość jazdy. Niestety tym miejscem „postoju” blokują możliwość zjazdu z ulicy Rządowej, co przyczynia się do powstawaniu tu korków. Owszem, co jakiś czas trafia się kierowca, który przepuszcza pojazdy z tej strony, jednak nie było to częste.

By upłynnić ruch w tym miejscu, zarządca drogi czyli miasto, wprowadził zmianę organizacji ruchu. Na wysokości przystanku autobusowego pojawia się linia ciągła, a bezpośrednio przed przejściem pojawia się obszar wyłączony z ruchu. Namalowano strzałki, które jechać prosto (w ulicę Zjazd) i w prawo (w ulicę Rządową) nakazują z zewnętrznego, prawego pasa. Wewnętrznym lewym można jechać tylko w lewo.

To jednak nie wszystkie zmiany, które pojawiły się w nocy z wtorku na środę. Bezpośrednio przed przejściem dla pieszych pojawiła się kratka, czyli znane z zachodu rozwiązanie „yellow box”, choć w wariancie łomżyńskim ma kolor czerwony. Dlaczego? W Polsce kolorem żółtym oznacza się tymczasowe oznakowanie – tłumaczy urzędnik z ratusza.

Niezależnie od koloru rozwiązanie ma uświadomić kierowcom, by w tym miejscu nie stać. To z kolei ma się przełożyć na zmniejszenie korków na ulicy Rządowej. Takie rozwiązania funkcjonują w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Kanadzie i mają uświadomić kierowcom, by w sytuacji, kiedy nie mogą kontynuować jazdy, zatrzymywać się przed tym obszarem, a nie na nim. 

Jak to się sprawdzi w Łomży, czas pokaże.

 

Utrudnienia na pl. Kościuszki potrwają 3 tygodnie

Po wypadku śmiertelnym przesuną przejście dla pieszych

Czy powstanie sygnalizacja świetlna na rondzie Kościuszki?

Zmarła kobieta potrącona na Rządowej

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę