Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Dotacje na zakup wozów strażackich dla jednostek OSP

Dwie jednostki OSP z terenu Gminy Łomża: Konarzyce i Stare Kupiski wzbogacą się o nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. Dziś przed urzędem gminy podpisano umowy na dofinansowanie z programu tzw. Duży Strażak.

-  Strażacy ochotnicy to najaktywniejsza grupa społeczna w każdej gminie – mówił Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. Witając gości podkreślał, że każda złotówka wydana na OSP jest wydana na bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców.

Przed Urzędem Gminy Łomża uroczyście podpisano 7 umów dotacji na zakup samochodów w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych – Część 1) Dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych” tzw. Duży Strażak. Umowy podpisały ochotnicze straże pożarne w: Kolnicy, Supraślu, Starych Kupiskach, Kuźnicy, Przerośli, Turośni Kościelnej i Konarzycach. Suma wsparcia udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Białymstoku dla tych jednostek, wyniesie blisko 4 mln zł.

- Wychodzimy z założenia, za aktywna straż pożarna, która jest dobrze wyposażona, stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla lokalnych społeczności – mienia oraz zdrowia i życia ludzi. Nowe wozy z pewnością temu będą służyły – mówił Maciej Borzyszkowski, prezes WFOŚIGW w Białymstoku. - Gdy wysłużone samochody zostaną zastąpione nowymi, strażacy-ochotnicy będą mogli szybciej reagować, a mieszkańcy poczują się bezpieczniej  – dodał.

Montaż finansowy zapoczątkowany przez ówczesnego wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego, obecnego przy podpisaniu, zakłada wkład „centralny” i samorządowy, ponieważ same samorządy miałyby ogromne trudności, aby sobie z tym zadaniem poradzić. Gmina Łomża, która planuje zakupić samochody dla OSP Konarzyce i OSP Stare Kupiski, na ten cel przeznaczy 1 mln zł (po 500 tys. zł na jednostkę).

Poseł Jarosław Zieliński przypomniał, że w Polsce jest ponad 16 tys. jednostek OSP. W województwie podlaskim jest ich prawie 650, w tym ponad 200 w KSRG. Do tej pory, w ramach programu Duży Strażak ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku, do jednostek OSP w województwie podlaskim trafiły 73 samochody pożarniczo-gaśnicze, a udzielona kwota dotacji wyniosła prawie 24 mln zł. W tym roku zostanie zakupionych kolejnych 28 samochodów, a wsparcie wyniesie ponad 15 mln zł.

Senator Marek Komorowski, wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, zwracał uwagę, że dzięki temu OSP często bywają doposażone podobnie jak jednostki PSP. 

Prezes OSP Konarzyce Piotr Mierzejewski dziękował za dobre podejście, ducha wsparcia i że można na władzę liczyć.

- Zawsze pomożemy wydać pieniądze w tak szczytnym celu – podsumował wójt Gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć. 

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządów, na terenie których znajdują się wsparte jednostki i druhowie OSP.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę