Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Postrzelił się „z imadła”

Główne zdjęcie
Fot. KMP Łomża

W czwartek z raną postrzałową na łomżyński SOR zgłosił się 60-latek. Mężczyzna na targu staroci kupił naboje, które przy próbie rozbrojenia wystrzeliły. Teraz oprócz roztrzaskanej kości, grozi mu odpowiedzialność karna do nawet 8 lat pozbawienia wolności.

W czwartek (18.05) do łomżyńskiego szpitala z raną postrzałową zgłosił się mieszkaniec gminy Przytuły. Policję o tym incydencie poinformował lekarz dyżurny opatrujący rannego. 

Mężczyzna mówił, że jest miłośnikiem staroci związanych w drugą wojną światową, dlatego – jak tłumaczył 60-latek - odwiedza targi staroci. Właśnie podczas takiego rekonesansu na początku maja w Kiermusach kupił kilkanaście łusek, w których miały znajdować się dwa naboje. Po około tygodniu od zakupu w imadle próbował rozbrajać naboje. Wtedy właśnie miało dojść do niekontrolowanego wystrzału. Zanim mieszkaniec gminy Przytuły zgłosił się do lekarza, trzy dni chodził z raną postrzałową nikomu nic nie mówiąc – informują policjanci.

Niestety, nie była to rana powierzchowna. Wykonane zdjęcie rentgenowskie pokazało, że przedmiot przypominający nabój utkwił w kości przedramienia. Dlatego nie udało się "przeczekać" tego faktu. Teraz łomżyńscy policjanci ustalają dokładnie w jaki sposób mężczyzna wszedł w posiadanie amunicji i od kogo ją kupił.

Przypominają, że przestępstwem jest posiadanie broni czy amunicji bez zezwolenia, a posiadanie nawet jednego naboju może przysporzyć kłopotów prawnych.

„Wiemy, że szczególnie kusi amunicja lub broń zdobywana w celach kolekcjonerskich. Przypominamy, że przechowywanie w mieszkaniu bez pozwolenia nawet tzw. ślepego naboju, który zawiera proch i spłonki (jest amunicją w rozumieniu prawa), również stanowi przestępstwo” - przestrzegają policjanci w komunikacie. 

 

Art. 263. § 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 2. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Kto, mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji, udostępnia lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

źródło: KMP Łomża

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę