Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Anna Rogińska z II LO triumfuje w Polsce z niemieckiego

Główne zdjęcie
Anna Rogińska

Czasem na sukces trzeba poczekać dwa pokolenia pedagogiczne. Anna Rogińska, 2-klasistka II LO imienia Marii Konopnickiej w Łomży, zdobyła wysokie 7. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego, do której przygotowała się z nauczycielką Adrianną Sierzputowską, która jest absolwentką II LO i uczennicą Katarzyny Kowalewskiej. Obie germanistki były szczęśliwe, że Ania Rogińska została także laureatką szkolnej, cenionej nagrody Marysieńka 2023 za osiągnięcie roku.

Piątek przed majówką wypełniały w II LO zajęcia niecodzienne. Na godzinach wychowawczych za postać sztandarową uznano Marię Konopnicką (1842-1910), autorkę „Roty”, patriotkę feministkę. Później świętowano akademią wierszy i piosenek patriotycznych rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja 1791. Tradycyjne Święto Szkoły z 2. czerwca przeniesiono na dzień wręczania świadectw i nagród maturzystom. Częścią święta były Marysieńki, przygotowane przez  Samorząd Uczniowski, pod opieką Katarzyny Kowalewskiej. Tegoroczne statuetki wykonali: Magdalena Targońska z kl. I B - kapelusze, prof. Sławomir Kalski - drewniane statuetki, zaś sukieneczki uszyła prof. Katarzyna Kowalewska.

- Nagrodę społeczności szkolnej przyznajemy od 1995 r. - tłumaczy opiekunka SU. - Została wymyślona przez polonistkę Dorotę Dąbrowską, metodyka CEN w Łomży. Procedura jest taka, że klasy zgłaszają od 1 do 3 kandydatur w poszczególnych kategoriach, później nasz samorząd zlicza głosy nominowanych i po 3 kandydatury trafiają na karty glosowania uczniów i nauczycieli.

Sukces nie przewrócił Annie w głowie
- Ucieszyłem się z sukcesu Ani Rogińskiej w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego, bo powiedziawszy szczerze, bardzo w pracowitą i utalentowaną uczennicę wierzyłem – odkrywa karty lubiany wychowawca Mirosław Reszewicz, polonista od 1992 r. w II LO, czyli powstania Szkoły z dyrektorem Józefem Przybylskim na czele. - Ania jest skromna, sukces nie przewrócił jej w głowie i nie obnosiła się przed światem, z racji imponującego osiągnięcia. Wielu uczniów zna angielski, ale niewielu Polaków mówi po niemiecku. Tym bardziej jestem zadowolony, że umiała skoncentrować się na celu, który osiągnęła, dzięki pracowitości i współpracy z Adrianną Sierzputowską. W czasie dwóch lat w Szkole Ania udowodniła, że potrafi się zdyscyplinować i jest to wielki sukces 17-latki.

Swój udział w przygotowaniach Anny miał także nauczycielka Sylwia Bzura.

Profesor Reszewicz jako mentor nieraz dowiódł, że zasłużenie cieszy się autorytetem i szacunkiem w oczach młodzieży, której w II LO w Łomży poświęcił ponad 3 dekady humanistycznego żywota.

Uczniowie i nauczyciele Marysieńkę 2023 za uśmiech roku przyznali historykowi prof. Pawłowi Bukowskiemu, uczącemu wos. Bezwzględny długopis to kategoria nagrody prof. Marii Kryszajtys, polonistki znanej z solidności, sprawiedliwości w ocenianiu, systematyczności w sprawdzaniu prac. 

Największy sukces olimpijski od kilkunastu lat
Aniołem cierpliwości okazał się anglista prof. Leszek Szczepara, o którym w Łomży wiemy, że od lat koordynuje wizyty młodzieży żydowskiej z Izraela. Pierwszakiem roku została Roksana Ksepka. Za osiągnięcie roku roku wyróżniono Emila Kulkę, który zbierał laury w konkursach biznesowych. Uczniem pozytywnie zakręconym został Aleksander Jaworowski, zaś talent roku ma Maksymilian Kaczyński. Abiturient 2023 roku to śpiewający Paweł Koziej. Za wydarzenie roku głosujący uznali Dzień Kultury Uczniowskiej 21. marca. Marysieńka dla Anny Rogińskiej za 7. miejsce w Polsce w olimpiadzie języka niemieckiego jest zrozumiała, ponieważ to największy sukces od kilkunastu lat.

- Tej rangi osiągnięcie krajowe przed laty miało dwoje uczniów w olimpiadzie języka rosyjskiego i później dwójka uczniów w olimpiadzie artystycznej z muzyki oraz plastyki – wspomina opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Przez 20 lat prowadziła ok. 70 numerów periodyku II LO „Przeciek”.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Evelina z Łomży robi karierę w Los Angeles

Pamiętamy o Hance Bielickiej

Studniówka w I LO z Kilarem, w II LO z Elsnerem

Pracowite życie dyrektora II LO Józefa Przybylskiego

Hala II LO otwarta dla sportowców i zakochanych

Nauka i sztuka, wspomnienia i marzenia na 20-lecie II LO w Łomży

Marysieńki na szczęście

Foto: Anna Rogińska
Foto: Maria Kryszajtys
Foto: Mirosław Reszewicz
Foto: Paweł Koziej
Foto: Aleksander Jaworowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę