Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 maja 2024 napisz DONOS@

Straszny benzo-komunikat

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Około 30 tysięcy mieszkańców Łomży i okolic musi się liczyć w nadchodzącym roku z ryzykiem przekroczenia średniorocznej normy dla jednej z najbardziej trujących substancji - benzo(a)pirenu.

Przed ryzykiem wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3 ) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 w nadchodzącym roku przestrzega Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska GIOŚ w Białymstoku. Dane bazowe pochodzą ze stacji Łomża Państwowego Monitoringu Środowiska umiejscowionej przy ulicy Sikorskiego, tuż obok straży pożarnej. Na podstawie pomiarów z okresu 01.02.2022 r. do 31.01.2023 r. Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie, w którym do końca 2023 roku w mogą występować przekroczenia normy. 

W łomżyńskim powietrzu 28 lutego 2022 roku zanieczyszczenie osiągnęło wartość 8,0 ng/m3, w listopadzie 2022 roku około 3-4 ng/m3, a w grudniu 2022 roku pomiar wykazywał prawie 6 ng/m3. 

Benzo(a)piren jest częstym składnikiem zanieczyszczeń powietrza, który towarzyszy tzw. niskiej emisji. B(a)P będący skutkiem niskiej emisji wydziela się podczas spalania drewna, węgla, oraz śmieci (najczęściej tworzyw sztucznych typu PET). 

Co to jest benzo(a)piren?
WIOŚ Warszawa, a za nim Polski Alarm Smogowy tak charakteryzują tę niezwykle groźną substancję. Benzo(a)piren to organiczny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością do kumulowania w organizmie. Podobnie jak inne WWA, jest związkiem silnie rakotwórczym i mutagennym. Czyli jest zdolny do uszkadzania DNA i powodowania mutacji genetycznych. Do innych działań niepożądanych zalicza się podrażnienie oczu, nosa, gardła i oskrzeli. Związek gromadzi się w organizmie i może powodować raka, upośledzać płodność i działać szkodliwie na dziecko w łonie matki. Sprzyja też rozwojowi chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. 

Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 dotyczy około o 30 tysięcy mieszkańców z: Miasto Łomża (osiedla: Medyk, Pociejewo, Rybaki, Rembelin, Słoneczne, Waltera, Łomżyca, Nowa Łomżyca, Parkowe, Staszica, Młodych, Skowronki, Zawady - Przedmieście, Kraska) powiatu łomżyńskiego (Stara Łomża przy Szosie, Stara Łomża nad rzeką, Konarzyce, Stare Kupiski, Piątnica).

 

http://www.lomza.pl/bip/zalaczniki/art/230426140350.pdf


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę