Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Wojewódzki finał konkursu o parkach krajobrazowych w Nowogrodzie

Uczniowie z Krynek będą reprezentować województwo podlaskie w ogólnopolskim finale XXII edycji konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" w Janowie Lubelskim. Wojewódzki finał odbył się w środę, 19 kwietnia, w Muzeum - Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, a nagrody ufundowane przez urząd marszałkowski wręczał m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.

W województwie podlaskim są trzy parki krajobrazowe: Suwalski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi (ŁPKDN). Każdy z nich wystawił trzyosobową drużynę uczniów ostatnich klas ze „swoich” szkół. Łomżyński park reprezentowała młodzież z Piątnicy, suwalski z Jeleniewa, a knyszyński z Krynek. Finał wojewódzki odbył się 19 kwietnia br w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Zadaniem uczestników było rozwiązanie pisemnego testu złożonego z 25 zadań z biologii, geografii, ekologii. Niezbędna była także wiedza o parkach województwa podlaskiego i umiejętność rozpoznawania chronionych gatunków ptaków. Największą wiedzą wykazali się uczniowie z Krynek, wyprzedzając kolegów z Piątnicy i Jeleniewa. 

- Pomysł, aby zaprosić uczestników konkursu tym razem nie do naszej siedziby w Drozdowie, a do Skansenu Kurpiowskiego, wyszedł od pracowników naszego Parku. Chcieliśmy także wyeksponować kolejną atrakcję województwa, której od niespełna roku opiekunem jest urząd marszałkowski - wyjaśniał dyrektor Mariusz Sachmaciński.

Bohaterami tegorocznej edycji były ptaki. Właśnie nadrzeczne tereny Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi wiosną są prawdziwym rajem dla przelotnych i osiedlających się tu ptaków, w tym wielu unikalnych gatunków. 

- Nasze skrzydlate "zasoby" są takie same jak w kotlinie biebrzańskiej, ale są łatwiej dostępne do obserwacji. Mamy już trzy czy cztery pary bielików wyprowadzających młode. Pojawiają się wodniczki, kuliki, bekasy i wiele innych rzadkich w naszym kraju gatunków – zachwalał dyrektor ŁPKDN.

Nagrody ufundował urząd marszałkowski, a wicemarszałek Marek Olbryś, który je wręczał, zachęcał młodzież do działania wśród kolegów na rzecz „otoczenia”.

 - Chcemy was zarazić troską o środowisko i zapałem do zdobywania wiedzy – mówił. W jego ocenie, parki krajobrazowe to znakomita formuła dla kształtowania symbiozy natury z gospodarką. 

Kurpiowską oprawę konkursu w skansenie zapewnił także dziewczęcy zespół śpiewaczy ze szkoły w Nowogrodzie kierowany przez Annę Czarnecką oraz pampuchy, piwo kozicowe i inne smakołyki. Zmaganiom młodzieży przyglądali się także dyrektor skansenu Juliusz Jakimowicz, burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka i dyrektor Parku Puszczy Knyszyńskiej Joanna Kurzawa. 

źródło: podlaskie.eu

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę