Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

W Łomży będzie kolejne miejsce pamięci poświęcone powstańcom styczniowym

W Łomży będzie kolejne miejsce pamięci związane z powstaniem styczniowym. Do pomnika - głazu na tzw. mokrej łączce, dołączy teraz tablica na skwerze przed II Liceum Ogólnokształcącym przy placu Tadeusza Kościuszki.

Głaz w miejscu straceń przy Szosie Zambrowskiej to zbiorowa mogiła powstańców i tych, którzy im pomagali. Nowy pomnik ma przypominać przede wszystkim 50 uczniów łomżyńskiego gimnazjum bestialsko zamordowanych przez Rosjan. 

Wydarzyło się to w pobliskiej Wygodzie latem 1863 r., gdy grupa młodych mężczyzn próbowała dołączyć do powstańców w Czerwonym Borze. 

To także hołd dla wszystkich poległych w powstaniu mieszkańców powiatu łomżyńskiego. 

Integralną częścią szarej granitowej tablicy z okolicznościowym napisem jest płaskorzeźba - pochylona sylwetka młodego mężczyzny z przymkniętymi oczami i spętanymi gołymi rękami. Pierwotnie tablica miała być odsłonięta 22. stycznia na murze otaczającym teren szkoły, w której pod zaborem rosyjskim funkcjonowało Łomżyńskie Klasyczne Gimnazjum Męskie. Po konsultacjach uznano jednak, że byłoby to miejsce zbyt mało widoczne i zapadła decyzja, by pomnik został wyeksponowany w parku przed obecnym II LO. Złoży się na niego głaz na betonowej podstawie z wbudowaną tablicą.

Uroczyste odsłonięcie planowane jest na czerwiec, jeszcze przed 160. rocznicą bestialskiego wymordowania gimnazjalistów, która przypada 21. lipca. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę