Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” w Marianowie

Wystawę o dokonaniach wybitnych Polaków otwarto w czwartek w ZSCKR. Na 23 planszach umieszczono zdjęcia i krótkie opisy 44 bohaterów, o których większość z nas wie niewiele.

29 września 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Znani nieznani”. Wystawa ta wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych „Polacy światu”, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” składa się z 23 plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, o których większość z nas wie niewiele. Niektórzy z nich wyjechali  z kraju pod przymusem, niektórzy z wyboru, byli  tacy, którzy opuszczali go z przysłowiową  „jedną walizką”. Najczęściej emigracyjna rzeczywistość nie była dla nich przyjazna, a droga do godnego życia była trudna i wyboista. Mimo wszystko, wielu z nich  zdobyło rozgłos i odniosło sukces w bardzo różnych dziedzinach - w kinie, sporcie, sztuce, biznesie czy nauce. Tam, gdzie działali, stawali się znani i poważani. Ich odkrycia wzbudzały i wzbudzają nadal najwyższe uznanie i szacunek.

„Są wśród nich polscy badacze Syberii, zesłańcy i dobrowolcy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny - Syberii, jak Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, odkrywcy morza Buriatów Bajkału, badacze jego fauny i flory, jak Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski miłośnicy Jakucji, jak Edward Piekarski czy Wacław Sieroszewski, dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha. Jest odkrywca wielu białych plam na mapach Azji, m.in. znawca starożytnej Samarkandy, glacjolog i geolog - Leon Barszczewski. Są też pisarze, poeci, których los rzucił do Kazachstanu tj. Adolf Januszkiewicz, Gustaw Zieliński. Są również duchowni, którzy oddali się posłudze duszpasterskiej by służyć potrzebującym, którzy nie mieli możliwości powrotu do swoich ojczyzn, jak w tym przypadku w Kazachstanie ks. Władysław Bukowiński, czy jezuita, lekarz okulista w Chinach Wacław Szuniewicz, franciszkanin, misjonarz w Japonii Władysław Żebrowski”...

Bohaterami wystawy są:  Hanna Hirszfeld,  Ludwik Hirszfeld, Jan Czerski, Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski,  Aleksander Czekanowski, Edward Piekarski, Wacław Sieroszewski, Ferdynand Karo, Roman Szwoynicki,  Józef Morozowicz , Konstanty Wołłosowicz, Leon Barszczewski, Julian Talko-Hryncewicz, Aleksander Szymkiewicz, Aleksander Rogojski, Henryk Bukowski, Ludwik Szaciński, Micha Boyn, Wacław Szuniewicz, Bronisław Malinowski, Józef Obrębski, Józef Gosławski, Czesław Słania, Henryk Hryniewski, Władysław Horodecki, Kazimierz Gzowski, Ernest Malinowski, Henryk Groppler, Antoni Norbert Patek, Emil Korytko, Józef Kowalewski, Henryk Arctowski, Kazimierz Nowak, Bohdan Paczyński, Władysław Turowicz, Michał Jankowski, Władysław Żebrowski, Stefan Drzewiecki, Krystyn Olszewski, Gustaw Zieliński, Adolf Januszkiewicz, Aleksander Zatajewicz, Ks. Władysław Bukowiński.

Wystawa, która trafiła do szkoły z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwa do 12 października 2022 r. 

materiał nadesłany

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
pon, 03 października 2022 12:47
Data ostatniej edycji: wt, 04 października 2022 12:08:53

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę