Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 czerwca 2022 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Harcerze z Jedwabnego i licealiści z III LO w Łomży nagrodzeni w konkursie „Chleb i Ojczyzna”

Główne zdjęcie
Dwór Lutosławskich w Drozdowie

Prawie 40 nakręconych „komórkami” filmów zgłosili uczniowie szkół łomżyńskich i z powiatu łomżyńskiego na konkurs „Chleb i Ojczyzna”.

Nazwa konkursu na krótkometrażowy film o tematyce patriotycznej to tytuł książki, którą Józef Lutosławski napisał w moskiewskim więzieniu, na kilka miesięcy przed rozstrzelaniem przez bolszewików. Konkurs zorganizowało Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie.

- Naszą misją jest m.in. kultywowanie dzieła Lutosławskich - rodziny ziemiańskiej walczącej o Polskę niepodległą i potem jej służącej. Dlatego chcieliśmy, żeby o swoim widzeniu patriotyzmu opowiedzieli ludzie młodzi i to w sposób dla nich naturalny, czyli przy pomocy mediów cyfrowych - tłumaczy dyrektor tej placówki Ewa Sznejder.

Wbrew obawom organizatorów pomysł spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Wpłynęło kilkadziesiąt prac wyjaśniających, czym patriotyzm jest dla kilkunastolatków. Oceniało je jury w skład którego wchodzili doświadczeni filmowcy - Marek Lechowicz i Szymon Sinoff, a przewodniczył historyk dr hab. Krzysztof Sychowicz. 

Ostatecznie w dwóch kategoriach - szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przyznano złote, srebrne i brązowe laury oraz wyróżnienia.

 

Zdobyli je w kategorii starszej:

Złoty Laur - Kamila Puczel i Remigiusz Bikowski z III LO w Łomży za film „Dopiero by szczęśliwą stworzyli ziemię”

Srebrny Laur - Nikola Wieryszko i Paulina Wardzińska za film „Kto ty jesteś?”

Brązowy Laur - Julia Chodorowska, Weronika Jankowska i Aleksandra Kryszpin za film „Symbioza”

W kategorii szkół podstawowych:

Złoty Laur - Julia Kisielewska, Eliza Szmitko i Aleksandra Szmitko z 21. Drużyny Harcerskiej „Agapa” za film „Patriotyzm w oczach harcerzy”

Srebrny Laur - Zosia Faryna, Wiktoria Ksepka i Nikola Kotowska ze SP w Drozdowie za „Patriotyzm naszymi oczami”

Brązowy Laur - Pola Bolewska i Patrycja Chyl z SP 4 w Łomży za „Porozmawiajmy o patriotyzmie”


Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników były warsztaty filmowe. Podczas nich wyjaśniono młodym twórcom m.in. jakich błędów powinni się wystrzegać w swoich następnych pracach.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę