Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 czerwca 2022 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Kobieta z województwa podlaskiego oskarżyła kilka ministerstw o bierność wobec zmian klimatycznych

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

To pierwsza tego typu sprawa sądowa w Polsce. Grupa obywateli oskarżyła kilka ministerstw m.in. o bierność wobec zmian klimatycznych. Ma to - według obywateli - wpływ na ograniczenie ich wolności.

Przed łomżyńskim sądem odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa pochodzącej z naszego województwa kobiety.

Jak mówi prezes Sądu Okręgowego w Łomży sędzia Jan Leszczewski - roszczenia podzielone są na trzy części. Pierwsza to zobowiązanie strony oskarżonej do zaprzestania naruszania dóbr kobiety, czyli np. prawa do poszanowania życia rodzinnego i wolności, swobodnego przemieszczania się.

- Naruszenie dobra osobistego w postaci wolności polega na odczuwalnych zmianach klimatu w postaci ulewnych deszczy. które zalewają jej posiadłość, dostają się do ujęć wody, uniemożliwiają jej dostęp do wody, w postaci coraz częstszych i nasilający się upałów i susz, które doprowadzają do niebezpieczeństwa pożaru, a także do burzy piaskowych, które dotykają ją bezpośrednio naruszając jej zdrowie, dostając się do oczu i do gardła - mówi Jan Leszczewski.

Według kobiety, zmiany klimatyczne powodują, że nie może sama decydować o sobie i swobodnie się przemieszczać - relacjonuje sędzia Jan Leszczewski.

- Na skutek tych wszelkich zmian klimatycznych każda sfera jej życia może być naruszona tymi zjawiskami. Powódka swobodnie nie może decydować kiedy chce wyjść z domu, często porywiste wiatry i burze uniemożliwiają jej wyjście z posesji. Tak samo z powodu burz piaskowych pojawiają się dolegliwości związane ze stanem bezpieczeństwa, chociażby przy poruszaniu się - mówi Jan Leszczewski.

Drugą częścią pozwu jest ustanie odpowiedzialności pozwanych ministerstw za skutki zmian klimatu. Kobieta domaga się także zadośćuczynienia za naruszanie jej dóbr w symbolicznej kwocie jednego złotego.

Sąd wezwał obie strony do złożenia pisemnych stanowisk. Po zapoznaniu się z nimi - wyznaczy termin rozprawy.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę