Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dach nad głową dla Ukrainek z dziećmi w czasie wojny

Przybywają zza wschodniej granicy do Łomży, miast, gmin i wsi Ukrainki, głównie matki i babcie z dziećmi. W Łomży meldunek ma 85 osób z obywatelstwem Ukrainy, ale oprócz nich w 1. tygodniu inwazji Rosji na Ukrainę Wydział Zarządzania Kryzysowego UM odnotował 72-oje uciekinierów, dla których są miejsca w obiektach w mieście. W piątek po południu Gmina Piątnica witała 45-ro gości, których przywiozła autobusem, a Gmina Łomża przygotowała 13-tonowy tir pomocy.

- Pomoc dla Ukrainek i Ukraińców to ogromna potrzeba serca - wyjaśnia motywy działania Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. - Nawiązaliśmy kontakty z samorządem Berezanki, obwód Mikołajów, w południowej części Ukrainy nad Morzem Czarnym. Berezanka leży między Odessą a Chersoniem, który został zdobyty przez Rosjan, mimo zaciętej obrony Ukraińców. Mieszkańcy potrzebują pilnej pomocy humanitarnej. Potrzeba lekarstw do szpitali w Berezance i Mikołajowie, środków higieny i czystości, żywności, ciepłej odzieży, bielizny i skarpet, śpiworów i koców. Nie możemy patrzeć na cierpienia narodu ukraińskiego bezczynne, tym bardziej, gdy wiemy, że nasz front stoi u nich... Na niespotykaną dotąd skalę w akcję zbiórki darów zaangażowali się pracownicy Urzędu i podległych jednostek, służby, strażacy, mieszkańcy i żołnierze WOT. Pomoc chcemy wysłać do Berezanki jak najszybciej. Zorganizujemy transport do granicy, a pomoc mają odebrać przedstawiciele Berezanki.

Gdzie przyjmujemy uciekinierów z Ukrainy?
Gmina Łomża jako samorząd nie przyjęła jeszcze uciekinierów. W razie potrzeby ma dla obywateli zaatakowanej przez Putina Ukrainy miejsca: ponad 20 w gospodarstwach agroturystycznych i po 10 w świetlicy GOK w Pniewie i w Bibliotece w Podgórzu. Miasto Łomża dysponuje 146 miejscami w obiektach, ponieważ teraz 72 osoby przyjmuje.

Dla uproszczenia lektury podamy nazwę placówki, liczbę przyjętych uciekinierów, zaś w nawiasie łączną liczbę łóżek do spokojnego snu, bez obawy o wybuch bomby czy uderzenie rakiety.
Hostel MOSiR przy Zjeździe - 20 (38); 
Ośrodek Interwencji Kryzysowej na Bawełnie - 6 (6); 
Bursa szkolna nr 1 - 0 (8);
Ośrodek Caritas przy Rybakach - 21 (60);
Hotel Gromada - 0 (50); 
akademiki WSA - 14 (30);
Dom Studenta Rubikon ANS (PWSIiP) - 0 (15).
Starostwo Powiatowe w Łomży ma w dyspozycji 150 wolnych miejsc w Ośrodku Caritas w Ptakach koło Nowogrodu.

- Przygotowaliśmy noclegi dla dzieci z domów dziecka na Ukrainie, a na przykład, jedną z jadących do nas grup dzieci zaprosił do siebie Pan wojewoda lubelski, mający również wolne miejsca, ale bliżej granicy ukraińskiej - opowiada o szybko zmieniającej się sytuacji Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński. Starosta z Łomży ma ponadto umowy na zapewnienie uciekającym przed wojną 100 miejsc w: Motelu Zacisze w Piątnicy i placówce agroturystycznej. W dni powszednie od godz. 10. do 14. czynne są magazyny na podarowaną Ukrainie żywność, środki higieniczne, czystości oraz materiały opatrunkowe w świetlicach wsi: Ratowo Piotrowo i Janczewo.

Z Piątnicy zawieźli pomoc i przywieźli біженців
W niedzielę przed tygodniem z Gminy Piątnica wyjechały 3 busy w kierunku granicy w Medyce z Ukrainą. W jednym z nich kierowca był wójt Artur Wierzbowski, który w czwartek poprowadził do przejścia granicznego na polsko-ukraińskiej granicy ponownie konwój z pomocą humanitarną. Tym razem było to 9 busów z zebranymi przez piątniczan i mieszkańców gminy oraz okolic rzeczami, od  koców i środków czystości po ubrania i zabawki dla dzieci. Przekazali te dary dla Caritas Ukraina. Oprócz tego, operatywni piątniczanie zabrali ze sobą autobus, na paliwo do którego zrobili osobną zbiórkę funduszy, aby przywieźć około 45 osób z walczącej, bombardowanej, rozrywanej, zabijanej i krwawiącej Ukrainy: matek, babć i dzieci w różnym wieku. Uciekinierzy zostali przyjęci pod dach   przez ludzi dobrej woli, przede wszystkim, z Piątnicy i gminy, oraz Łomży i powiatu łomżyńskiego. Faktycznie zabranych z granicy było 65 osób, ale 20 zostało po drodze zostawionych w Warszawie.

Przypomnijmy: osoby prywatne powinny pamiętać przy zaproszeniu uciekinierów pod swój dach, że oferują darmowy nocleg i spokojny sen, ale trzeba zapewnić też wikt i opierunek ludziom, którzy czasami uciekli z tym, co mieli najważniejszego blisko pod ręką, by uratować życie dzieci i własne. Na razie, zapraszający nie mogą liczyć, że Miasto Łomża zapewni wyżywienie uciekinierom z UA. Poniżej podajemy link z danymi kontaktowymi Punktu Informacyjnego w Hali Kultury w Łomży. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146   

 

Na pomoc walczącej Ukrainie!

Pomożesz żołnierzom i cywilom walczącym o Ukrainę...?

Bezpłatne MPK-i i Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy

"Morze kobiet z dziećmi" ciągnie do Polski

Uciekinierzy z Ukrainy są w Nowogrodzie, Podgórzu i Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę