Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 16 maja 2022 napisz DONOS@

Front atmosferyczny niesie niebezpieczne zjawiska pogodowe

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Od północnego zachodu nadciąga strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana z niżem Ida znad północnej Skandynawii. IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne, a RCB rozesłało alert pogodowy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o  zbliżającym się dzisiejszej nocy do północno-zachodnich krańców Polski, strefy chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem Ida znad północnej Skandynawii. Front przemieści się na południe kraju. Przyniesie ponowny wzrost prędkości i porywistości północno-zachodniego wiatru. Ponownie mogą wystąpić nieliczne, rozproszone burze śnieżne. Opady mokrego śniegu i spadek temperatury powietrza poniżej 0°C spowoduje oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Jest to podobna sytuacja do tej, która miała miejsce w miniony poniedziałek (17 stycznia), ale natężenie zjawisk pogodowych tym razem będzie mniejsze.

Po przejściu frontu, z północy, zacznie napływać coraz zimniejsze powietrze arktyczne, które z nami pozostanie prawie przez cały kolejny tydzień. Zimna masa powietrza sprzyjać będzie utrzymywaniu się ujemnej temperatury powietrza zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Od niedzieli prognozowane są nocne rozpogodzenia, i w nich na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść poniżej -15°C, a w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 stycznia) do nawet -20°C.

IMGW ostrzega przed poranną gołoledzią. Od godz. 5 rano do 10 prognozuje  zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące. Temperatura powietrza obniży się wówczas do około -2°C, -1°C nad ranem, a przy gruncie do około -3°C, -2°C. Znowu zacznie mocniej wiać. W ostrzeżeniu meteorologicznym synoptyk IMGW-PIB Katarzyna Kierklo prognozuje wiatr o prędkości od 20 do 35 km/h w porywach do 75 km/h. z południowego zachodu i zachodu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w rozesłanych SMS-ach przypomina o przygotowaniu się na trudne warunki na drogach i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu, jeśli możesz – czytamy w komunikacie.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę