Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Mieszkańcy czekają na pieniądze za ziemię pod drogi

- Może to Państwa zainteresuje – napisał w połowie listopada Czytelnik 4lomza.pl w mailu do redakcji. - Otóż osobom, które musiały sprzedać ziemię pod budowę przedłużenia ul. Meblowej w Łomży, nadal nie wypłacono pieniędzy - alarmował. „Nie ma opóźnień w płatnościach” – odpowiada Ratusz.

Trwają prace budowlane na drodze – przedłużeniu ul. Meblowej, tj. pomiędzy ul. Wojska Polskiego a Nowogrodzką oraz na ul. Grabowej i ul. Jaworowej.  Wykonawca rozpoczął swoje prace w maju na prywatnych łąkach i polach. Mógł to zrobić, ponieważ prezydent Chrzanowski podpisał w kwietniu ZRID i nadał mu rygor natychmiastowej wykonalności. Ratusz przekazuje, że na potrzeby przedłużenia tychże ulic musi wykupić ponad 6 ha ziemi, dokładnie 62 024 m2 i dotyczy to ok. 190 osób. 

- Osobom, które musiały sprzedać ziemię pod budowę przedłużenia ul. Meblowej w Łomży, nadal nie wypłacono pieniędzy. Droga jest powiatowa, więc podpada pod urząd łomżyński, a zapłata za ziemię miała zostać zrealizowana do 31 października tego roku – pisze czytelnik 16. listopada.

Inspektor w Kancelarii Prezydenta Łomży Sylwia Marciniak potwierdza w mailu z 2. grudnia, że „Dotychczas nie zapłacono za ziemię”. 

- Nie ma opóźnień w płatnościach – odpowiada Pani Inspektor. - Występowałyby one w sytuacji, gdyby Urząd, pomimo wydania decyzji o ustaleniu odszkodowania zwlekał z jego wypłatą. Terminy wypłat zostaną wskazane w podjętych decyzjach. Aktualnie nie ma ustalonych odszkodowań i nie wydano decyzji administracyjnych w sprawach – precyzuje. - W tym tygodniu Urząd Miejski w Łomży wysyła właścicielom działek położonych przy ul. Grabowej i Jaworowej zawiadomienia o możliwości zapoznania się z operatami szacunkowymi. Następnie będą wydawane decyzje odszkodowawcze. 

Ratusz w przesłanej odpowiedzi tłumaczy się jednak z wydłużonego czasu postępowania. 

- Każda nieruchomość przejęta pod budowę drogi publicznej jest indywidualnie analizowana pod kątem prawnym, a następnie wyceniana przez rzeczoznawcę majątkowego, a sporządzony operat szacunkowy jest następnie analizowany pod kątem merytorycznym przez prowadzącego postępowanie. Wpływa to na wydłużenie czasu prowadzenia postępowania – czytamy.

Ostatecznie „Pierwsze wypłaty (o ile nie będzie odwołań od decyzji odszkodowawczych) planujemy w drugiej połowie grudnia br.” - przekazuje Inspektor w Kancelarii Prezydenta. Wstępne szacunki Ratusza mówią o kwocie odszkodowań na około 10 mln zł, które Miasto będzie musiało zapłacić z własnych środków. 

Miasto zapewnia, że brak jest na obecnym etapie postępowania spornych spraw. Wykup dotyczy bardzo wielu osób. Podawana liczna około 190 wynika z tego, że „liczba jest nie do końca ustalona, ponieważ do dziś spływa dokumentacja ujawniająca nowych współwłaścicieli (z kończących się spraw spadkowych)”.

 

Przygotowania do budowy przedłużenia Meblowej 

ZRID na przedłużenie Meblowej


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę