Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Policzyli kominy w mieście

Dominującym sposobem ogrzewania domu w Łomży jest ogrzewanie gazowe, choć niewiele mniejszy udział mają instalacje na paliwo stałe. Takie wnioski płyną z opublikowanego raportu inwentaryzacji źródeł ogrzewania na terenie miasta Łomża.

W połowie września ubiegłego roku, miasto Łomża informowało o przystąpieniu do szczegółowej inwentaryzacji źródeł ogrzewania na terenie miasta Łomża. Miała ona obejmować budynki jednorodzinne i wielorodzinne posiadające indywidualne systemy grzewcze. Z inwentaryzacji wyłączone zostały te korzystające z ciepła sieciowego dostarczanego przez MPEC Łomża. Uzyskane dane miały posłużyć do ubiegania się o finansowanie ze środków zewnętrznych. Niska emisja ma istotny wpływ na stan jakości powietrza, dlatego identyfikacja źródeł tej emisji powinna dać rządzącym rozeznanie o potrzebach mieszkańców i kierunkach działań.

Wykonawca, firma Atmoterm SA z Opola, opublikowała raport o strukturze indywidualnych źródeł ciepła w Łomży. Pod uwagę wzięto 4051 punktów adresowych. Jak czytamy w raporcie, ankieterzy pytali m.in. o rok budowy budynku, rodzaje ogrzewania, ilość spalanego paliwa, odnawialne źródła ciepła czy planowane wymiany i termoizolacje. Zebrano w sumie 4272 ankiet budynków/lokali z wywiadu bezpośredniego i z danych urzędowych.
90% wszystkich obiektów stanowiły budynki mieszkalne (3877), pustostany (172) i mieszkalno-usługowe (105). Znacznej części zinwentaryzowanych budynków nie podano roku budowy. Z pozostałych najwięcej było z lat 1981-1990 (1151), 1971-1980 (941) i 1970 i starszych (781). Po 2000 roku wybudowano 602 budynki. 

Z udostępnionych danych wynika, że w Łomży budynki mieszkalne ogrzewane są głównie gazem (2068). Niewiele mniej lokali ogrzewane jest paliwem stałym, czyli węglem, drewnem itp. (1965). Ogrzewanie olejowe stosuje się w 227 lokalach. Pompy ciepła stosuje 34 budynki, a elektrycznie 19. W 62 budynkach nie ma w ogóle ogrzewania. W znacznej części budynków stosowane są dwa lub więcej rodzajów źródeł ciepła. Najczęściej ogrzewanie na paliwo stałe wraz z ogrzewaniem gazowym lub olejowym. 

Na paliwo stałe w Łomży podaja autorzy raportu działa  2268 urządzeń. Najwięcej jest kotłów c.o. (1653), z czego 38% to  urządzenia starsze niż 10 lat, 35% ma od 5 do 10 lat, a reszta to młodsze. Kominków zidentyfikowano 185, a  trzonów kuchennych 172. Pieców kaflowych zidentyfikowano 229, a kozy na węgiel czy drewno to 15 sztuk. Pozaklasowych kotłów ręcznych do 5 lat jest 108, a automatycznych 55. Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej najczęściej wykorzystujemy piecyki gazowe (1896) i podgrzewacze elektryczne (1281). 

Jak wynika z opublikowanych większość stanowią kotły pozaklasowe ręczne - 57%, a pozaklasowe automatyczne – 13,8%. W sumie zasypowych pieców, niezależnie od klasy, jest 71%.

Na terenie miasta zużyto 3 139,6 ton węgla, ekogroszku 930 ton, a drewna i biomnasy 10 212,7 m3. Palimy także trocinami i zbożem.

Do tej pory niewiele budynków korzysta z odnawialnych źródeł energii. Najwięcej jest fotowoltaiki (119) budynków, kolektorów słonecznych (77) i pomp ciepła (36). 

W około 70% budynków przeprowadzono termoizolację, a w 446 planuje się jej przeprowadzenie. Tylko na 572 obiektach planowane jest zainstalowanie odnawialnych źródeł energii. Azbest leży jeszcze na dachach 200 budynków.

Czy ankieterzy dotarli do wszystkich zarządców takich nieruchomości? Z pobieżnego rozpytania, właściciele domków nie kojarzyli takiej rozmowy i udzielania prezentowanych informacji. Czy to są pojedyncze przypadki czy nie, trudno stwierdzić. Autorzy raportu piszą, że w przypadku odmowy udzielenia informacji wypełniano ankietę na podstawie obserwacji obiektu, wywiadu sąsiedzkiego i szacunków.

Przypomnijmy, 1 lipca 2021r. ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Dla właścicieli i zarządców budynków oznacza to obowiązek zgłoszenia czym ogrzewana jest konkretna nieruchomość. Zignorowanie lub podanie nieprawdy może narazić na karę finansową. Termin dla istniejących budynków mija z końcem czerwca 2022 roku. Podawanie danych do w prezentowanego badania nie zwalnia zarządców z wypełnienia ankiety w centralnej ewidencji. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę