Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Ewa Sznejder jest kandydatką na dyrektora Muzeum Przyrody

Główne zdjęcie
Ewa Sznejder

- Ten czas to największe wyzwanie w mojej pracy zawodowej i najpiękniejsza życiowa przygoda - mówi Ewa Sznejder, która wygrała konkurs na dyrektora Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała kulturoznawczynię na dyrektora. Kandydatura zostanie przedstawiona do akceptacji Zarządowi Powiatu Łomżyńskiego, który może powołać uchwałą Ewę Sznejder na stanowisko dyrektora Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich. Kim jest utalentowana dziennikarka, lojalna i konsekwentna urzędniczka, zacny rzecznik PWSIiP?

Ewa Sznejder z domu Krachało urodziła się 26. lutego 1973 r. w Sejnach. Mieszkała w Augustowie, zaś jako 9-latka przyjechała do Łomży z rodzicami i starszą siostrą. Uczyła się wzorcowo w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży, wówczas największej w województwie łomżyńskim. Rokrocznie miała świadectwo z biało-czerwonym paskiem. Wtedy zaczęła tańczyć w Zespole Pieśni i Tańca Łomża, gdzie prym wiedli choreograf Kazimierz Pawczyński z żoną Cecylią. Prowadziła gazetkę szkolną z koleżanką Anną Dusińską. Publikowała w gablotce karykatury nauczycieli i streszczenia lektur, np. "Pana Tadeusza", co przyciągało na parter tłumy mniej oczytanych rówieśników. "Kwasy przeciw zakwasom" - oto tytuł przedstawienia, w którego przygotowaniu brała udział na kółku chemicznym.

Imponowała wiedzą na kulturoznawstwie UWr
Kandydatka na dyrektora Muzeum Przyrody, mieszczącego się w dolnym dworze Lutosławskich, to absolwentka LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. Przez dwa pierwsze lata języka polskiego uczyła ją Zofia Dobrzańska, historii - Krystyna Chmielewska; przez dwa kolejne - polonistka Anna Bućko i historyczka Katarzyna Lipska. Mimo upływu prawie 30 lat od matury, z wdzięcznością do dziś wspomina swoje Mistrzynie: choć różne osobowości, temperamenty i metody nauczania, dały jej tyle wiadomości i umiejętności, że imponowała na zajęciach kulturoznawstwa w Uniwersytecie Wrocławskim. Wówczas w Polsce był to kierunek oblegany, prowadzony tylko przez 4 uczelnie. W Łomży nabierała szlifów w kole żywego słowa w WDK pod kierunkiem Małgorzaty Sawickiej, stąd i niedaleko było do konkursów recytatorskich. Oczytanie, deklamacje i taniec ośmieliły ją do sceny, więc nic dziwnego, że w LO współorganizowała alternatywne Dni Kultury Uczniowskiej. Z owych lat wdzięcznie wspomina dyrektora Zygmunta Zdanowicza, który dawał uczniom i nauczycielom dużo wolności, poczucia swobody, żeby mogli realizować pomysły w jednej z najstarszych szkół w Polsce. Spotkania z ciekawymi i niebanalnymi ludźmi, maratony filmowe DKF w dawnym Kinie Październik (dziś sala Szkół Katolickich) i wyjazdy na spektakle stołecznych teatrów - aktywność na wielu rozmaitych polach kulturalnych kształtowała odważną, samodzielna i twórczą osobowość.

Zdolna dziennikarka radiowa, prasowa i telewizyjna
Po maturze w I LO w 1992 r. oraz 5-letnich studiach w Uniwersytecie Wrocławskim, kiedy wyszła za mąż za polonistę Jerzego, wraca do Łomży. Tutaj prężnie w roku 1997 rozwijają się: Radio BAB i Tygodnik Regionalny "Prosto". Jednocześnie pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury i krótko współpracuje z "Gazetą Wyborczą". Od 1999 r. zaczyna pisać w "Gazecie Współczesnej" w Łomży, gdzie w latach 2004-2007 była cenionym kierownikiem przez zwierzchników, koleżanki, kolegów. Podlegały jej także oddziały w: Grajewie, Kolnie i Zambrowie. Oznaczało to codzienne kierowanie zespołem dziennikarzy i redagowanie 5 stron mutacji łomżyńskiej, tj. pracę od świtu do wieczora. W 2007 r. przechodzi do Telewizji Polskiej, przygotowując materiały informacyjne i reportażowe, m.in. dla TVP Białystok i TVP Info. Między 2009 a 2013 r. realizuje krajoznawczy cykl autorski, jako scenarzysta, reżyser i producent programów pt. "Wędrówki Doliną Narwi", we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną. Propagowała naturalną przyrodę i dorobek kulturalny z okolic, m.in. Łomży, Nowogrodu i Drozdowa. Na antenie ogólnopolskiej 11. listopada prezentowany był dokument fabularyzowany jej autorstwa "Romeo i Julia z Łomży", na podstawie reportażu Marii Kaczyńskiej. Intensywnie działała w organizacjach pozarządowych, np. Fundacja Czas Lokalny i Federacja Organizacji Pozarządowych, później w Krajowym Towarzystwie Autyzmu. Wszędzie: w redakcjach, NGO, instytucjach ceniono Ewę Sznejder za kulturę, będącą emanacją wykształcenia.

Dziedzictwo narodu i fascynującego Rodu Lutosławskich 
Znana w Łomży i Podlaskiem, np. z "Obiektywu", dziennikarka od czerwca 2013 do grudnia 2014 r. jest doradcą prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. W październiku 2015 wygrała konkurs na naczelnika Centrum Współdziałania Społecznego UM, kierując działami: kultura, sport, turystyka, ochrona zabytków i partnerstwo społeczne, NGO. Równocześnie przez 4-letnią kadencję zasiada w Radzie Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przygotowywała, m.in. obchody 600-lecia uzyskania praw miasta przez Łomżę w 2018 r., adaptację pracy Domku Pastora w strukturze CWS, koncepcje zespołów Hali Kultury, która przed remontem była Halą Targową. Po połączeniu przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego CSW z wydziałem promocji w 2019 r. została p.o. naczelnika wydziału kultury, sportu, spraw społecznych do stycznia 2020. Po wygranym konkursie została kierownikiem ds. edukacji kulturalnej i organizacji imprez Miejskiego Domu Kultury DŚT. Od początku maja do końca października 2021 jest kierownikiem Biura Rektora PWSIiP w Łomży i rzecznikiem uczelni. 

Dlaczego uważa szansę na dyrektorowanie Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich za największe wyzwanie w pracy zawodowej i najpiękniejsza przygodę życiową...?
- Po raz pierwszy będę mogła kierować w pełni samodzielną jednostką, oczywiście, o ile powoła mnie Zarząd Powiatu - wyjaśnia zwyciężczyni konkursu Ewa Sznejder. Dałoby to ambitnej i aktywnej Kulturoznawczyni możliwość popularyzacji przyrody, historii i tradycji, dziedzictwa narodu i fascynującego Rodu Lutosławskich. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

240206081801.gif
mm
śr, 20 października 2021 21:54
Data ostatniej edycji: cz, 21 października 2021 08:36:48

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę