Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Szkoła w Szczepankowie zyskała salę gimnastyczną, patrona i sztandar

Potrójna uroczystość odbyła się dziś w Szkole Podstawowej w Szczepankowie. Placówka otrzymała salę gimnastyczną, sztandar i patrona: Polskich Dzieci Sybiru. 91-letnia Irena, uczennica tej szkoły sprzed ponad 70, sybiraczka i nauczycielka nie kryła wzruszenia.

91-letnia Irena Boryszewska, z domu Cholewicka, pochodzące ze Szczepankowa „Dziecko Sybiru” w starej szkole zdążyło skończyć tylko dwie klasy. Wybuchła wojna, a ona w matką i rodzeństwem została wywieziona na sybir. Tam najmłodszy brat zmarł.

- Pamiętam tamtą szkołę, było 7 klas. Z zewnątrz szkoła podobna, ale w środku pozmieniane - mówiła wzruszona. - Pięknie dziś wygląda ta nowa sala gimnastyczna, rozbudowana. Bardzo ładnie mi się prezentuje. Jak ja się uczyłam sali gimnastycznej tutaj nie było. W środku była taka sala, co się do wszystkich klas rozchodziło i na tej sali to się ćwiczyło – wspomina. Patronka, która jako 10-latka wywieziona została na nieludzką ziemię, dziś dla obecnych 10-latków ma przesłanie: „żeby się cieszyli i prosili Boga, żeby nie przeżywali wojny”, a także „cieszyli się, że mają szkołę na miejscu”.

O powstanie sali sportowej zabiegał wójt Śniadowa Rafał Pstrągowski. Przypomniał, że długo wyczekiwana budowa sali gimnastycznej trwała dwa lata. Całkowity koszt wyniósł 2 mln zł, z czego Ministerstwa Sportu i Turystyki dołożyło 50% wartości. Powstała pełnowymiarowa sala o wymiarach 12x25 m wraz z złącznikiem. 

- Cieszę się bardzo, bo po dwudziestu latach, od momentu kiedy została wybudowana szkoła, cała społeczność cieszy się z powstania tej sali. Będzie ona służyła nie tylko uczniom tej szkoły, ale także dla społeczności Szczepankowa i okolicznych wiosek – podkreślał samorządowiec.

Na podniosłą uroczystość przybyli: sybiracy, wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, posłowie Stefan Krajewski, Lech Kołakowski i Jarosław Zieliński, dyrektor OKE z Łomży Agnieszka Muzyk, Kurator Oświaty Beata Pietruszka, starosta łomżyński Lech Szabłowski, radny sejmiku Piotr Modzelewski, dyrektor MPGKiM, była posłanka Bernadeta Krynicka i wielu znamienitych gości.

- W naszej pracy wychowawczej często odwołujemy się do wydarzeń, które na stałe wpisały się w karty historii naszej ojczyzny. Tak w tradycji szkoły na stałe wpisały się kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę z 1939 roku – przypomniał w przemówieniu dyrektor szkoły Arkadiusz Twardowski. - Od momentu podjęcia decyzji nadania imienia Szkole Podstawowej w Szczepankowie byliśmy przekonani, że patron powinien powinien być narodowości polskiej i reprezentować wartości ważne dla wychowania młodego pokolenia. Rodzice, uczniowie i rada pedagogiczna wybrali imię Polskich Dzieci Sybiru – podsumował i dodawał, że wiele rodzin ze Szczepankowa i okolicznych wiosek doświadczyło tragicznego losu zesłania. Pani Irena jest tego najlepszym przykładem.

W Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie po za nadaniem imienia, przekazano sztandar i odsłonięto salę gimnastyczną, co jest spełnieniem marzeń uczniów i nauczycieli.


fot. Kodak Ekspress Łomża

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Irena Boryszewska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
pt, 15 października 2021 20:40
Data ostatniej edycji: so, 16 października 2021 17:18:58

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę