Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 września 2021 napisz DONOS@

MPWiK dyskryminuje mieszkańców Gminy Łomża?

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży wstrzymało 29. lipca do odwołania, przyjmowanie odbioru ścieków komunalnych z przydomowych zbiorników z terenu gminy Łomża. Władze Gminy żądają natychmiastowego zaniechania bezprawności i pytają o przyczyny dyskryminacji ich mieszkańców.

We środę 28. lipca 2021 roku Mariusz Konopka, prezes MPWiK sp. z o.o. rozesłał do podmiotów, z którymi oczyszczalnia ma podpisane umowy na dostarczanie ścieków informację, że „do odwołania Oczyszczalnia Ścieków przyjmować będzie wyłącznie ścieki komunalne z terenu miasta Łomży oraz gminy Piątnica”. W trakcie zrzutu nieczystości pracownik MPWiK ma weryfikować pochodzenie ścieków. 

Na taką „selekcję” zareagowała Gmina żądając natychmiastowego zaniechania bezprawnego wstrzymania odbioru nieczystości ciekłych z terenu Gminy Łomża. 

„W polskim prawodawstwie brak jest podstawy prawnej takich działań i nie można jej wysnuć także z umów, które zostały zawarte pomiędzy MPWiK w Łomży z przedsiębiorcami dostarczającym nieczystości pojazdami asenizacyjnymi do oczyszczalni z terenu Gminy Łomża. Umowy te dokumentują gotowość odbioru nieczystości ciekłych oraz wskazują stację zlewną przedsiębiorstwa jako miejsca odbioru nieczystości” - czytamy w piśmie wysłanym do władz miejskiej spółki.  

„Zgodnie z art. 9 ust. 1 i ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są działania MPWiK w Łomży stosującego nadużywanie pozycji dominującej na lokalnym rynku odbierania nieczystości ciekłych. Podjęte przez Państwa działania zmierzają do podziału rynku według kryteriów terytorialnych, zaś zaspokajanie zbiorowych potrzeb nie może być ograniczone wyłącznie do mieszkańców wybranych gmin, gdyż prowadzi to do nieuprawnionego, nierównego traktowania ze względu na miejsce zamieszkania” - argumentują władze Gminy Łomża wskazując, że przyjmowanie ścieków z innych gmin „dowodzi braku związku pomiędzy ilością ścieków, a możliwościami przyjęcia ścieków do oczyszczalni”. Nieoficjalnie mówiono bowiem, że wspomniany zakaz związany jest z remontem oczyszczalni, ale jak zauważają władze Gminy Łomża ograniczenie terytorialne a nie ilościowe zadaje temu kłam. W piątek MPWiK ścieki przyjmował w godz. 6-14, ale nie udało nam się potwierdzić czy były tam nieczystości z Gminy Łomża.

Powyższa sytuacja, zdaniem Gminy, jest sprzeczna z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/302 w sprawie dyskryminacji klientów ze względu na miejsce zamieszkania. 

Stąd natychmiastowe żądanie Gminy Łomża zaniechania bezprawnego wstrzymania odbioru nieczystości ciekłych z terenu Gminy Łomża, wskazanie podstawy prawnej działań podjętych przez MPWiK w Łomży i określenia przyczyny decyzji odnoszącej się tylko i wyłącznie do mieszkańców Gminy Łomża.

 

 

Próbowaliśmy się skontaktować z prezesem MPWIK sp. z o.o. Mariuszem Konopka, niestety bezskutecznie.

 

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę