Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lipca 2021 napisz DONOS@

Koszenie trawy - jak robić to dobrze?

Kiedy za oknem zaczyna powoli robić się ciepło i każdy z nas myślami jest już na wakacjach, przychodzi również czas na letnie obowiązki. Główną czynnością, wykonywaną przez osoby posiadające swoje ogródki, jest ich regularna pielęgnacja. Nie każdy lubi opiekować się swoim ogrodem, jednak niezależnie od tego, czy jest do dla nas czynność relaksująca, czy też męcząca, trzeba ją prędzej czy później wykonać.

Z dbaniem o ogród kojarzy nam się głównie koszenie trawnika. Z pewnością zabieg ten wykonywało już większość osób, jednak nie wszyscy do końca wiedzą, czy robią to dobrze. Istnieje kilka prostych sposobów i porad, dzięki którym koszenie może stać się czymś przyjemnym, a także zajmie nam znacznie mniej czasu, niż do tej pory.

Kiedy i jak najlepiej kosić?

Każdego roku wczesną wiosną zastanawiamy się, jaka pora będzie najlepsza do rozpoczęcia sezonu na podcinanie naszej murawy. Wiele osób sięga po kosiarkę tuż po stopnieniu ostatniego śniegu. Nie jest to do końca dobre posunięcie, gdyż trawnik nie nabrał jeszcze wystarczającej gęstości, przez co koszenie to może skutkować pojawieniem się błota.

Podcinanie trawnika warto rozpocząć mniej więcej w połowie kwietnia, kiedy widzimy, że trawa jest już wystarczająco wysoka. Ważne jest, aby nie obcinać jej praktycznie do zera, a jedynie lekko skrócić (mniej więcej o 3/4cm). Dobrze byłoby, gdyby wysokość źdźbła trawy osiągała przed koszeniem około 10cm. Ponowne podcinanie musi odbywać się, gdy tylko trawa z powrotem osiągnie określone wymiary. Nie powinniśmy robić tego zbyt często, ale i nie wolno zbyt długo z daną czynnością zwlekać.

Przyrządy do koszenia

Różnorodność ogrodów jest naprawdę ogromna. Aktualnie, chcąc oszczędzić sobie sporo nerwów i czasu, typ kosiarki powinien być zgodny z rodzajem naszego ogródka. Dysponując małym ogrodem, z pewnością nie będziemy musieli martwić się o zasięg naszego potencjalnego sprzętu. Z tego względu zaopatrzyć możemy się w kosiarkę elektryczną bądź akumulatorową, która dzięki swojej lekkości i cichemu silnikowi, będzie w stanie umilić nam ten czas pracy. Ponadto, nabywając sprzęt na prąd, nie musimy czuć się winni wytwarzaniu emisji spalin, co w dzisiejszym świecie jest bardzo ważne.

21-06-81_Koszenie trawy - jak robić to dobrze_ .jpg

W momencie, w którym jednak wielkość naszego ogrodu zdecydowanie przewyższa 1000m2 , naszą uwagę zwrócić powinny kosiarki spalinowe. Ich zaletą jest brak ogranicznika w postaci kabla zasilającego, a także w większości modelów występujący dodatkowy napęd, mający za zadanie zrekompensować nam większą wagę silnika.

Co jeszcze może się przydać?

Zapewne każdy zna to uczucie, gdy trawnik jest skoszony, ale wiele trawy zostało w trudno dostępnych miejscach. Jednym ze sposobów jest po prostu chodzenie i wyrywanie, jednak można zrobić to zdecydowanie szybciej i łatwiej. Świetnymi przyrządami do takich czynności są kosy spalinowe. Można nimi nie tylko dotrzeć w każde trudno dostępne miejsca naszego ogrodu, lecz także podciąć wysokie trawy na łące, w polu itp.

Ponadto świetnymi przyrządami w kwestii już bardziej pielęgnacji są spryskiwacze, służące do regularnego nawadniania murawy, a także aeratory i wertykulatory, które mają za zadanie spulchnić glebę i pozwolić trawie rosnąć gęściej.

tekst płatny


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę