Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lipca 2021 napisz DONOS@

Dzieci z Polowej częstują cudowną lemoniadą

Naprzeciwko dawnego Kina Października, gdzie dziś jest aula Szkół Katolickich, dzieci sprzedają w upały lemoniadę. Napis z kartki głosi, że lemoniada za 1 zł - na kubeczek napoju prawie każdego stać. - Ja to wymyśliłam, żeby samemu robić prawdziwą lemoniadę - opowiada z uśmiechem w 30-stopniowym upale Miriam Nowacka. Kupiła z mamą szklany słój, 5-litrowy, ze srebrnym kranikiem i wzięły się do dzieła. Mama przegotowała wodę, pokroiła cytrynę, dodała mięty. I napój jest pycha.

Niska, drewniana ławeczka z pulpitem i stopniem posłużyła za stragan lemoniadowy. Stoi w miłym cieniu zielonego skweru wokoło pomnika z krzyżem harcerskim ZHP. Trawa i stare, gęste drzewa liściaste dają ożywczą ochłodę, tak że nie czuje się skwaru, mimo sąsiedztwa dosyć ruchliwej ulicy.

Łomżyniak Tomasz Wachowski szedł spokojnie tą słoneczną ulicą Polową w odwiedziny do swojej mamy, gdy nagle zatrzymała go sympatyczna dziewczynka. - Czy kupi pan lemoniadę? - wspomina niepodziewane spotkanie przechodzień. - Zaproponowała mi kubeczek lemoniady o cudownym, orzeźwiającym smaku. Z przyjemnością wypiłem, lecz zauważyłem, że obok stoi drugi słój szklany, ale młodszej dziewczynki. Kupiłem drugi kubek lemoniady, aby w spółce nie było konfliktu o kasę.

Firma rodzinna na początku upalnego lata 
Inni przechodnie reagują różnie. Radosny, 18-letni Żenia z Ukrainy od razu kupił trzy kubeczki: dla siebie i rodziców. Samotny mężczyzna z ponurą twarzą minął w milczeniu wesołe dzieci z Polowej. 58-latek w białej koszulce i krótkich spodniach został na powitanie poczęstowany lemoniadą, choć miał przy sobie ledwie 20 groszy, ale za obu zapłacił 50-letni kolega. Miriam tłumaczy, że częstuje napojem od firmy rodzinnej, bo jedni klienci zapłacą złotówkę, drudzy 2 zł, a zdarza się, że ktoś nie chce reszty z dziesięciu. 10-latka wcześniej chciała pieniądze zbierać do jednej kasy i podzielić się utargiem wieczorem.

Jednak babcia drugiej dziewczynki wymyśliła, żeby były dwie kasy, a zapłatę przyjmuje ta, z której słoja nalano cudowną lemoniadę. Przy stoliku na chodniku kręcą się i bawią wesołe dzieci, takie, co każdy rodzic chciałby mieć: grzeczne, otwarte, rezolutne, pogodne i śmiałe. Miriam towarzyszy rodzeństwo: 7-letnia Anielka i 8-letni Daniel, który znalazł i oznakował karton na puste kubki plastikowe i śmieci. Serdecznie witają klientów: 7-letnia Alicja Baranowska i jej brat Rafał z lewą ręką w gipsie, twierdzący, że też ma lat 7. Radosnej grupce towarzyszy koleżanka Julia. Nad porządkiem i bezpieczeństwem całości dyskretnie czuwają rodzice i babcia. Jeśli orzeźwianie lemoniadą się powiedzie, Miriam uzbiera na pamiątki z wycieczki na górę Śnieżkę. 

Mirosław R. Derewońko 

 

Dzieci z Polowej mają własny biznes

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę