Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Egzamin ponad tysiąca 8-klasistów w Łomży i powiecie

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Wtorek pochmurny, szary i deszczowy mógł powitać w 7 szkołach podstawowych w Łomży 541 uczennic i uczniów, którzy od 25. do 27. maja będą zdawać prowadzony w całej Polsce egzamin ósmoklasisty. W kraju zgłoszono do egzaminu ponad 360 tysięcy nastolatków z 12 700 szkół, zaś w powiecie łomżyńskim - 473 dzieci z 30 podstawówek. Sprawdzian wiedzy i umiejętności z języka polskiego zaczął się o godzinie 9. i trwał 120 minut. Do sekretariatów szkół przychodził anonimowy mail z ostrzeżeniem o zagrożeniu wybuchu, np. gazu. Zaalarmowani policjanci posprawdzali teren.

- W Łomży i powiecie łomżyńskim egzamin 8-klasisty z języka polskiego rozpoczął się zgodnie z planem - uspokaja dr Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. 

Podczas egzaminu pojawiła się konieczność znajomości "Pana Tadeusza", epopei narodowej z 1834 r., napisanej we 12 księgach wierszem. Kto arcydzieła Adama Mickiewicza nie przeczytał, musiał przynajmniej przeanalizować fragment, w którym Sędzia wykłada przekonania na temat tego, czym jest grzeczność, oraz odpowiedzieć na 8 poleceń testowych. 10 następnych poleceń dotyczyło tekstu Tadeusza Płużańskiego o charakterze eseistyczno-naukowym na temat przyjaźni z mądrością, czyli o filozofii. Tematy rozprawek były dwa do wyboru. W pierwszym trzeba było rozważyć trafność tezy, że w trudnych sytuacjach człowiek poznaje samego siebie, posługując się przykładami z lektur obowiązkowych i innych utworów literackich.

W drugim temacie mogli wykazać się uczniowie o zdolnościach narracyjnych: twórcy egzaminu polecili wyobrazić sobie, że jeden z bohaterów lektur szkolnych przeniósł się do teraźniejszości i należało opisać przygodę, jaką przeżyli "zaprzyjaźnieni z mądrością" (to nawiązanie do źródłosłowu greckiego filozofia - filos + sofia - ukochać mądrość). Bohaterowie "Zemsty", "Balladyny", "Kamieni na szaniec" i "Małego Księcia" w wehikule czasu.

 

W środę od godziny 9. zostanie przeprowadzony 100-minutowy egzamin z matematyki. Egzamin z języka obcego nowożytnego, którym praktycznie dla wszystkich ósmoklasistów będzie angielski, zacznie się o godz. 9. w czwartek i potrwa 90 minut. Wyniki egzaminów 8-klasiści poznają 2. lipca. Im więcej punktów zdobędą teraz, tym większe szanse mają na miejsce w wybranej szkole średniej.

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę