Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nocowanie na dziko w lesie pod Łomżą

Nadleśnictwa Łomża i Nowogród wyznaczyły na swoim terenie specjalny obszar leśny, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą wyruszyć do lasu i przenocować na dziko bez obaw o naruszeniu ustawy o lasach.

Od 1. maja na terytorium Polski udostępniono ponad 623 tys. ha lasów, w których bez obaw można „zamieszkać w dziczy”. Obszary dopuszczone można sprawdzić na mapie. Także w rejonie Łomży takie miejsca udostępniły Nadleśnictwa Łomża i Nowogród.  

Łomża wyznaczyła około 1,5 tys. ha w kompleksie leśnym w Czerwonym Borze. Rozpościera się na terenie Gminy Łomża między Giełczynem, Baczami Suchymi i dochodzi do granicy z Gminą Śniadowo w rejonie miejscowości Stare Jemielite. Dotyczy to leśnictw Podgórze i Bacze Suche. 

Nadleśnictwo Nowogród udostępniło około 22 tys. ha. Teren znajduje się w 2 częściach na północ i północny wschód od miejscowości Kuzie.

"Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności" – czytamy w Regulaminie, z którym powinniśmy się zapoznać, zanim wyruszymy na biwakowanie do lasu. Jakiegokolwiek wyposażenia używasz do wypoczynku, nie może ono niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Zabronione jest pozyskiwanie drzewa do ogniska czy do jakiś konstrukcji. Można za to pozyskiwać jagody i grzyby, oczywiście jeżeli są jadalne i nie podlegają ochronie.  Samochód, czy inny pojazd silnikowy powinniśmy zostawić na wyznaczonym parkingu leśnym. 

Ważnym elementem biwakowania jest pozostawienie po sobie dobrego stanu. Nadleśnictwa przypominają, aby odpadki i śmieci zabierać ze sobą. 

Na taką wyprawę można zabierać swoje zwierzęta, ale, jak mówi regulamin, powinny one cały czas być na smyczy.

Leśnicy przestrzegają przed zbliżaniem się do dzikich zwierząt. Poza tym podczas biwakowania warto zwrócić uwagę, czy nie przecinamy szlaku migracyjnego. Są to charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki.

Zgłoszenia
Max 9 osób przez dwa dni może nocować bez zgłoszenia, choć mail z taką informacja będzie dobrze widziany w Nadleśnictwie. Nocleg powyżej w/w limitu osób i/lub czasu należy zgłosić mailowo na adres odpowiedni adres:  lomza@bialystok.lasy.gov.pl lub nowogrod@bialystok.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

leśny_savoir-vivre_CILP.jpg

Nadlesnictwa przestrzegają, aby przed wyprawą sprawdzać mapę z okresowym zakazie wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/.
Ponadto należy zapytać leśniczego na temat prowadzonych prac gospodarczych. 

Telefon do koordynatora w Nowogrodzie: 608 329 577 i Koordynatora w Łomży: 86 216 43 64. Leśniczy Podgórze: 600 478 304 i leśniczy Bacze: 600 478 305.

wycieczka_do_lasu_CILP.jpg

 

https://lomza.bialystok.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/Wo5w/content/zanocuj-w-lesie

https://nowogrod.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/program-zanocuj-w-lesie-

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę