Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jak wybrać telewizor?

Telewizor to bez wątpienia jedno z najchętniej kupowanych urządzeń w kategorii RTV. Jak wynika z danych o sprzedaży każdego roku Polacy kupują blisko 2,3 mln telewizorów. Wymieniamy nasze odbiorniki średnio co 7 lat. Tym samym raz na jakiś czas każdy staje przed wyborem, który telewizor wybrać? Końcówka roku to okres, w którym wiele osób decyduje się na taki zakup ze względu na okres świąteczno-noworoczny, podczas któremu mamy zazwyczaj nieco więcej wolnego czasu. Oglądanie telewizji to od lat jedna z najchętniej wymienianych form spędzania tego czasu np. w gronie rodziny. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając nowy telewizor? Pamiętając, że kupujemy go średnio co 7 lat, warto, aby był to wybór przemyślany.

Kilka słów o historii telewizora
Wielkość ekranu
Full HD, 4K czy 8K czyli jak wybrać optymalną rozdzielczość ekranu?
OLED czy LED, czyli pora wybrać standard wyświetlacza
Funkcje dodatkowe
Ile kosztują nowe telewizory?

Kilka słów o historii telewizora

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telewizora w domu. Tymczasem jego historia ma niespełna 100 lat. W latach 1920-1930 prowadzono wiele prób, których celem było przekazanie obrazu na odległość. Po raz pierwszy udało się to w roku 1924, kiedy obraz przesłano na uwaga - trzy metry. Rozwój technologii sprawił, że telewizory szybko stawały się coraz doskonalsze. Pionierami masowej produkcji kineskopowych odbiorników zostali Niemcy w roku 1932. Do czasu wybuchu II Wojny Światowej telewizory były już produkowane we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Ze względu na ogrom zniszczeń wojennych do Polski telewizja dostępna w krajach zachodnich trafiła ze sporym opóźnieniem. Pierwszy regularny program telewizyjny nadano dopiero w 1952 roku.
Potem było już tylko lepiej. Pomimo słabych parametrów, jakie posiadały ówczesne telewizory, Polacy mogli cieszyć się z rozrywki, jaką dawała telewizja. Począwszy od lat 70-tych nastąpił szybki rozwój technologii, który dotarł również do Polski. W roku 1975 pojawił się pilot do telewizora, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie wygodnego korzystania z odbiornika. Rok 1997 przyniósł na tym rynku prawdziwy przełom, którym było pojawienie się telewizora plazmowego. Dziś nikogo już nie dziwi telewizor o grubości 5 cm wiszący na ścianie, ale 20 lat temu był to hit sprzedaży. Od tamtej pory telewizory są coraz większe i odgrywają rolę centrum domowej rozrywki. Przejdźmy zatem do omówienia najważniejszych parametrów istotnych przy jego zakupie.

Wielkość ekranu

To bez wątpienia najczęściej wskazywany parametr, który decyduje o zakupie telewizora. Z perspektywy czasu trudno uwierzyć, że przekątna ekranu w ciągu minionych lat uległa niemalże podwojeniu. 20 lat temu standardem był telewizor 20-calowy. Obecnie ponad połowa sprzedawanych urządzeń ma 40 cali, a udział tych największych mających ponad 55 cali systematycznie rośnie. Oczywiście sama wielkość ekranu nie powinna decydować o jego zakupie. Telewizor musi pasować do pomieszczenia, w którym zazwyczaj oglądamy telewizję. Nie powinien przytłaczać swoją wielkością. Istnieją wyraźne zalecenia podyktowane nie tylko zdrowym rozsądkiem, ale również troską o nasze zdrowie. Zakłada się, że minimalna przestrzeń dzieląca telewizor od miejsca, na którym siedzimy nie powinna być mniejsza niż 2 metry dla telewizorów małych i średnich, i nawet 4 metry dla 50-calowych i większych.
Mając takie wytyczne, warto zmierzyć wolną przestrzeń w miejscu, gdzie miałby stanąć nowy telewizor. W ten sposób ograniczymy sobie do pewnego stopniu wybór. Jako źródło cennych informacji polecamy ranking telewizorów: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-telewizorow.bhtml

Full HD, 4K czy 8K, czyli jak wybrać optymalną rozdzielczość ekranu?

Rosnąca wielkość ekranów wymusza po części na producentach konieczność udostępniania coraz lepszej rozdzielczości. O ile jeszcze 2-3 lata temu standardem był tzw. Full HD, obecnie jest to 4K. Tymczasem
najnowsze telewizory o ekranach 80 cali i więcej posiadają już ekrany o rozdzielczości 8K, czyli 7680x4320 pikseli.
Pomimo najwyższej jakości obrazu są one jednak olbrzymie i drogie porównując je do przeciętnych urządzeń.
Ekran 82 cale ma bowiem ponad 2 metry przekątnej. Dla osób nieco mniej obeznanych z aspektami technicznymi mamy dobrą informację. Nie należy za wszelką cenę ulegać modzie i pod jej wpływem dokonywać zakupu. Dla większości telewizorów w zupełności wystarczy rozdzielczość 4K, a nawet starsza, czyli Full HD. Różnice w jakości obrazu są na nich minimalne ze względu na to, że sygnał telewizyjne nie jest nadawany w jakości 4K. Jak widać, technologia telewizorów wyprzedza nadawców.

OLED czy LED, czyli pora wybrać standard wyświetlacza

Trzecim parametrem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze telewizora jest technologia, na której oparty jest wyświetlacz. Do wyboru mamy dwie opcje: LED i OLED, przy czym ta druga zyskuje szybko przewagę za sprawą lepszej jakości obrazu i wysokiemu kontrastowi. Sprzyja jej również fakt, iż rośnie sprzedaż telewizorów dużych – 40-calowych i większych, a to właśnie dla nich powstał OLED. Jeśli więc planujemy zakup urządzenia mniejszego siłą rzeczy nie skorzystamy z opcji OLED. Szukając promocji cenowych warto odwiedzić stronę https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe.bhtml

Funkcje dodatkowe

HDR, Android TV, Smart TV, Wi-Fi, USB, Bluetooth, obsługa głosowa to tylko niektóre z dostępnych funkcji dostępnych w telewizorach nawet z niższej półki cenowej. Można by im poświęcić osobny artykuł a nie to jest naszym celem. Warto wiedzieć o ich istnieniu i dobierać je do własnych potrzeb. Współczesne telewizory to centra domowej rozrywki, na których możemy przeglądać Internet, grać w gry, nagrywać ulubione programy.

Ile kosztują nowe telewizory?

Ta informacja z pewnością ucieszy wszystkie osoby, które myślą o kupnie nowego urządzenia. Przeglądając zestawienia najpopularniejszych modeli łatwo zauważyć, iż dobry telewizor 32-calowy lub większy kupimy bez problemu w cenie do 1500 zł, czyli niższej niż średniej klasy smartfon czy laptop z niższej półki. Może nie będzie on posiadał parametrów najwyższej klasy, ale bez problemu zapewni nam miłą rozrywkę w wolnej chwili. Dla osób, poszukujących doznań na najwyższym poziomie producenci przygotowali telewizory 80-calowe, które kosztują około 20 tys. zł. Wybór tak naprawdę ograniczony jest tylko do tego ile możemy przeznaczyć na zakup nowego urządzenia.

tekst płatny

JJS
so, 24 października 2020 11:20
Data ostatniej edycji: so, 24 października 2020 11:22:32

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę