Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Radni jednomyślnie: żądamy natychmiastowych działań dotyczących wycofania się z podjętych decyzji

- Żądamy od Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz Wojewody Podlaskiego natychmiastowych działań dotyczących wycofania się z podjętej decyzji o umiejscowieniu na terenie miasta Łomży szpitala zakaźnego obsługującego zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w województwie podlaskim – napisali radni Łomży w przyjętym stanowisku w sprawie przekształcenia łomżyńskiego szpitala w szpital zakaźny do walki z koronawirusem. - W przypadku braku wycofania się tej decyzji, jako samorząd Łomży podejmiemy wszelkie możliwe działania na drodze prawnej – czytamy w stanowisku.

Stanowisko zostało przyjęte podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej. W stosunku do przedłożonego przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i grupę jego radnych projektu stanowisko zostało znacząco zaostrzone. Pierwotnie miano żądać „natychmiastowych działań zapewniających odpowiednie przeszkolenie i pełne wyposażenie w środki ochrony indywidualnej pracowników łomżyńskiego szpitala”, a ostatecznie radni żądają „natychmiastowych działań dotyczących wycofania się z podjętej decyzji o umiejscowieniu na terenie miasta Łomży szpitala zakaźnego obsługującego zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w województwie podlaskim”.

Bez dymisji wojewody
W trakcie dyskusji poprzedzającej przyjęcie stanowiska radny Zbigniew Prosiński zaproponował, aby zażądać dymisji wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.
- Widzimy ewidentnie że sobie nie radzi. I nam taki menadżer, ani przedstawiciel rządu nie jest potrzebny, gdzie widać że w ogóle nie kontaktuje się z nami, zamknął się gdzieś, zniknął i nawet swoich przedstawicieli nie wysyła – mówił radny Zbigniew Prosiński proponując, aby ten fragment stanowiska zaznaczyć szczególnie „pogrubioną czcionką” - ten akcent powinien wybrzmieć w piśmie – mówił radny Prosiński. Jego wniosek szybko podchwycili inni radni kierując do wojewody coraz bardziej emocjonalne
- Panie wojewodo, to jest Pańska głupia, zła, nieludzka, moim zdaniem pozbawiona podstaw decyzja, którą podjął Pan nie wiem na jakiej podstawie – mówił wiceprzewodniczący RM Maciej Borysewicz zaznaczając, że w ten sposób wojewoda pozbawił mieszkańców Łomży praw obywatelskich, które gwarantuje Konstytucja.
Borysewicz wyrzucał Paszkowskiemu, że jest pierwszym wojewodą podlaskim, który nie przyjechał, nie spojrzał ludziom w oczy i nie chciał wytłumaczyć się z podjętej decyzji.
Jeszcze dalej poszedł wiceprzewodniczący Andrzej Grzymała.
- Panie wojewodo jeśli jest pan mężczyzną, to przyznaj się do błędu i przywróć to co było wcześniej. Mężczyzna powinien mieć pewną część ciała... - mówił dodając, że dochodziły do niego głosy, „abyśmy zrobili referendum i wypisali się z tego województwa, skoro te władze nie chcą się z nami liczyć”.
Ostatecznie żądanie dymisji wojewody Paszkowskiego do stanowiska Rady Miejskiej nie wpisano. Prezydent Mariusz Chrzanowski tłumaczył to tym, że „na wstępie byśmy się skreślili”.
- Naszym celem jest walczyć i błagać, aby wojewoda zmienił swoje decyzje – mówi prezydent deklarując, że wraz z radnymi osobiście gotów jest zwieść wojewodzie przyjęte stanowisko.   

Oto przyjęte jednomyślnie Stanowisko Rady Miejskiej Łomży z dnia 17 marca 2020 roku do Prezesa Rady Ministrów oraz do wiadomości Wojewody Podlaskiegow sprawie przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny

Rada Miejska Łomży, rozumiejąc powagę sytuacji i zachowując chęć współpracy w zwalczaniu pandemii koronawirusa, wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny przeznaczony dla osób zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2. Decyzja ta spowodowała pozostawienie około 120 tysięcy mieszkańców Łomży i regionu bez specjalistycznej opieki szpitalnej.

W szczególności oburza nas fakt, że takie rozstrzygnięcia zostały podjęte nie tylko bez konsultacji z lokalnymi władzami, ale również, iż o tym fakcie dowiedzieliśmy się z mediów. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-Cov-2 to na Wojewodzie Podlaskim spoczywa ciężar zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej, wyposażenia placówek ochrony zdrowia oraz prawidłowy przepływ informacji między organami władzy publicznej, a mieszkańcami.

Podkreślić należy, że w „Wojewódzkim Planie Działania na Wypadek Wystąpienia Epidemii w Województwie Podlaskim na lata 2018-2020” jako szpital, do którego w pierwszej kolejności będą kierowani pacjenci z podejrzeniem choroby zakaźnej szczególnie niebezpiecznej, wskazany został Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku.

Tymczasem zarówno w naszej ocenie, jak również opinii mieszkańców i pracowników łomżyńskiego szpitala, placówka ta nie jest przygotowana na to, by przyjmować pacjentów zarażonych koronawirusem, a ze strony Wojewody Podlaskiego nie ma informacji, w jaki sposób i kiedy podjęte zostaną działania zapewniające bezpieczeństwo personelowi szpitala oraz jego przyszłym pacjentom. Co więcej, w żaden sposób nie została przez służby Wojewody zabezpieczona szpitalna opieka medyczna dla mieszkańców Łomży i regionu. Opublikowanie wykazu poradni specjalistycznych na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział w Białymstoku nie stanowi właściwego zapewnienia o tym, że będzie ona świadczona na dotychczasowym poziomie.

Z informacji przekazanych przez prezesa MPWiK sp. z o.o. wynika, że szpital nie posiada stosownej, wymaganej prawem infrastruktury do dezynfekcji ścieków, co będzie wiązało się z odcięciem możliwości odbierania ścieków ze szpitala.

Żądamy od Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz Wojewody Podlaskiego natychmiastowych działań dotyczących wycofania się z podętej decyzji o umiejscowieniu na terenie miasta Łomży szpitala zakaźnego obsługującego zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w województwie podlaskim. W przypadku braku wycofania się z tej decyzji, jako samorząd  Łomży podejmiemy wszelkie możliwe działania na drodze prawnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę