Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

50 lat Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży

- Jak zaczynałem pracę, łomżyńska komunikacja była bardzo biedna: baza w tak opłakanym stanie, że nie miała nawet nawierzchni utwardzonej na placu, wszędzie błoto, glina, grząsko... - wspomina na 50-leciu MPK Krzysztof Prusiński, 63-letni dyspozytor z 45-letnim stażem w „czerwoniakach”. Jubileusz półwiecza Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży, połączony z wręczaniem odznak, zgromadził w Kinie Millenium około 200 ludzi: pracowników obecnych i emerytowanych; dopisali goście z wszystkich instytucji miejskich, przedstawiciele miasta, starostwa i województwa podlaskiego, posłowie, Komisja Promocji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, prezes Dorota Kacprzyk. Wszyscy byli zachwyceni i gratulowali dyrektorowi MPK Januszowi Nowakowskiemu.

Zaplanowana na 3 godziny celebracja jubileuszu 50-lecia MPK w Łomży składała się z występów trzech rodzajów, przeplatających się: recitali łomżyńskich artystów, przemów oficjeli i wręczania odznaczeń. Zaśpiewali: delikatna, popowa Aleksandra Śledziewska z gitarzystą Pawłem Wiskim, rockowy wokalista zespołu Black Jeans Adam Kalinowski z gitarą i Michał Sawicki z akordeonem. 

Niskopodłogowce z czterema milionami pasażerów
Data 15. lipca 1969 r. tak zapisze się w historii MPK i Łomży, jak dzień później start do lotu Apollo 11 na Księżyc, gdzie jako pierwszy stanął Neil Armstrong, który zrobił „mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Proporcjonalnie – tak też wyglądały początki Zakładu Komunikacji Miejskiej z tylko dwiema liniami i pięcioma autobusami San. Szybko zostały, ze względu na kolor, nazwane czerwoniakami, w odróżnieniu od niebieskich pekaesów. Po pół wieku, przekształcone w 1991 r. w zakład budżetowy MPK ma 41 autobusów i 18 linii, w tym 7 na terenie gminy Łomża i gmin: Piątnica, Nowogród, Wizna i Zbójna. Nowoczesne, niskopodłogowe, pokonują rocznie ok. 1 mln 800 tys. km z około czterema milionami pasażerów. Historię przedsiębiorstwa przedstawił jego obecny dyrektor Janusz Nowakowski, nie zapominając o poprzednikach: Bogusławie Szczechu (41 lat pracy) i Marku Kossakowskim (42 lata). Ponad 30 pracowników MPK pracuje ponad 30 lat, nie tylko w tej firmie. Dla 21 z nich wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski miał medal za długoletnią służbę w sferze publicznej, m.in., dla dyspozytora Krzysztofa Zaremby (37 lat pracy na stanowisku) i Krzysztofa Prusińskiego, bo przez 45 lat pracy zasłużył się jako: kierowca, kierownik warsztatów, mistrz, dyspozytor oraz specjalista do spraw transportu. - Warsztaty miały tylko trzy kanały, wąskie i niskie, że autosany ledwo się mieściły – wspomina laureat. Zapamiętał numery wozów: 1 do 22 to były sany, 23 – 123 to autosany, a od 124 jelcze. - Wszystko się zmieniało: realia, czasy, atmosfera.
Obecnie łomżyńskie MPK zatrudnia 96 pracowników, w tym 56 kierowców, a w tym 8 kierowczyń. 

Kierowców MPK wyróżnia uprzejmość i punktualność
Przechodząca obok odznaczonych koleżanka śmieje się, że „tylko my się nie zmieniliśmy, wiecznie tacy sami, młodzi”. Poseł Lech Antoni Kołakowski (PiS) pamięta początki komunikacji miejskiej w Łomży, gdy w połowie lat 70. dojeżdżał z Konarzyc do ronda na placu Kościuszki. Wówczas ulice były prawie puste, nie było takiej masy samochodów osobowych, a na przystankach tłoczyło się po 100 – 200 osób. - Napór był wielki na prawy bok, a ludzi w środku setka, tak że autobus nie mógł z miejsca ruszyć. Pasażerowie nie chcieli wyjść, to wysiadł kierowca – wspominał parlamentarzysta młodzieńcze przygody z czerwoniakami. Cieszył się, że współczesnych kierowców MPK wyróżnia uprzejmość, profesjonalizm i wzorowa praca. - Kto da radę, serdecznie zapraszam na spotkanie w 100-lecie – kończył w sympatycznie żartobliwym nastroju, ciekaw, czy MPK kupi nowe autobusy. 
Juliusz Jakimowicz z Urzędu Marszałkowskiego odczytał list marszałka Artura Kosickiego, życząc MPK-owi „miliarda kilometrów i milionów pasażerów”. Życzenia składał Bogusław Dębski z UM i Bernadeta Krynicka (poseł PiS). Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i dyrektor MPK rozdawali tytuły Przyjaciela Komunikacji Miejskiej. Trafiły do Inspekcji Transportu Drogowego, grupy Piękni i Młodzi, „Ekonomika” oraz Anny Kurządkowskiej, która przyszła z misskami Ziemi Łomżyńskiej. 

MPK miało prawie 500 pracowników przez 50 lat 
Siedmiu pracowników MPK otrzymało Medal IGKM, który wręczała kierująca Izbą od 2 lat prezes Dorota Kacprzyk. Oto wyróżnieni: Sławomir Dymnicki, Andrzej Gawrych. Jan Górski, Waldemar Jarosik, Paweł Kowalewski, Sławomir Szczech, Zbigniew Świderski. - Jak ja przyszedłem do MPK, to kanały w warsztatach były odpowiednie, lecz budynki czekały na remont generalny – wspomina odznaczony Sławomir Dymnicki z gminy Wizna, 52-letni kierowca z 30-letnim stażem w firmie. Za młody jest, by pamiętać, że w budynku biurowym przy Spokojnej mieściły się jednocześnie: ZKM i kilka jednostek, m.in., Zakład Oczyszczania Miasta i Zakład Dystrybucji Gazu. Krzysztof Zaremba, 58-latek z 37-letnim stażem, zaczynał jako dyspozytor i nadal jest dyspozytorem. Należy do prawie 500-osobowej grupy pracowników, którzy przez 50 lat zadbali o to, aby autobus przyjechał na czas. 

Mirosław R. Derewońko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
cz, 03 października 2019 15:15
Data ostatniej edycji: cz, 03 października 2019 15:24:56

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę