sobota, 14 grudnia 2019 napisz DONOS@

Głupia bariera

- Jak to możliwe, że do budynku Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia nie ma podjazdu dla osób niepełnosprawnych – dziwi się jeden z mieszkańców Łomży. Kilka dni temu pomagał kobiecie na wózku inwalidzkim w załatwieniu spraw urzędowych w łomżyńskim ratuszu. Konieczna była jej osobista wizyta u urzędników Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia. Ten mieście się budynku przy ul. Polnej 16, a przed drzwiami wejściowymi są dwa schodki, których w żaden sposób nie pokona ktoś na wózku inwalidzkim. - Jak to jest możliwe – pyta wzburzony mieszkaniec i dodaje: To wstyd dla władz miasta i nas wszystkich mieszkańców.

Główne wejście do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego przy ul. Polnej 16
Główne wejście do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego przy ul. Polnej 16
Dwa stopnie, czyli głupia bariera dla osób na wózkach inwalidzkich
Dwa stopnie, czyli głupia bariera dla osób na wózkach inwalidzkich
Do tego samego budynku Urzędu Miejskiego, ale z drugiej strony, gdzie mieści się m. in. wydział edukacji, jest zbudowany podjazd dla osób niepełnosprawnych.
Do tego samego budynku Urzędu Miejskiego, ale z drugiej strony, gdzie mieści się m. in. wydział edukacji, jest zbudowany podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Osobista wizyta kobiety na wózku w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego była konieczna w związku z decyzją dotyczącą zasiłku pielęgnacyjnego dla niepełnosprawnych. Ten wydział Urzędu Miejskiego nie mieści się w ratuszu przy Starym Rynku, ale znajduje się w budynku przy ul. Polnej 16. Już sam dojazd do siedziby Wydziału dla osób niepełnosprawnych bez własnego samochodu jest wielkim wyzwaniem. Najbliższy przystanek komunikacji miejskiej znajduje się przy ul. Wojska Polskiego – jakieś pół kilometra od budynku zajmowanego przez Urząd Miejski. To właśnie dlatego mieszkaniec Łomży pomagał niepełnosprawnej mieszkance Łomży i zawiózł ją tam swoim samochodem. Przed wejściem do Urzędu znalazła się jednak kolejna przeszkoda, która zaskoczyła i wzburzyła mieszkańca. To dwa stopnie schodów.   
- Dobrze, że ta Pani była na tyle sprawna, że mogła ustać przy poręczy, a ja mogłem wnieść jej wózek po schodkach – relacjonuje mężczyzna. - Gdy mnie z nią nie było, sama do urzędu by się nie dostała. To wstyd dla władz miasta i nas wszystkich mieszkańców – dodaje wzburzony. 
Mieszkaniec Łomży pyta jak to jest to możliwe, że do budynku Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia nie ma podjazdu dla osób niepełnosprawnych.
To jego pytanie zadaliśmy władzom miasta. 

Tysiące petentów
Paradoksalnie dziś zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski przesłał do Rady Miejskiej informację za 2018 rok z realizacji „Programu Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014 – 2020”. Jak czytamy w dokumencie „celem strategiczny tego programu jest podniesienie poziomu życia i rozwoju osób niepełnosprawnych w Łomży poprzez stworzenie tym osobom warunków do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Program i jego realizacja ma służyć tworzeniu miasta otwartego i dostępnego dla wszystkich mieszkańców.” 
Z raportu dowiadujemy się m. in., że w 2018 roku Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego udzielił pomocy 1950 osobom niepełnosprawnym. Zdecydowana większość z nich - tak jak kobieta, której historię podajemy - otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny. W ciągu ostatnich lat liczba osób pobierających go w Łomży wzrosła z 1405 w 2016 roku do 1482 w 2018 roku. 
Co ciekawe - w dokumencie podano także, że w ubiegłym roku 19 osób niepełnosprawnych otrzymało dofinansowanie do likwidacji barier, w tym barier architektonicznych. Bariery na schodach do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego do tej pory nie zlikwidowano, choć ponoć jest to w planach.  
- Jesteśmy już po wstępnych rozmowach w sprawie możliwości uzyskania dofinansowania na wykonanie podjazdu dla osób z niepełnosprawnością z środków PFRON i planujemy go wykonać - przekazał Łukasz Czech z ratusza zaznaczając, że budynek, w którym mieści się Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia jest w zarządzie Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. To miejska placówka podlegająca pod władze miasta.

191129105325.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę