Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Szacowanie strat po suszy

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Do 90% sięgają straty w niektórych uprawach zbóż w województwie podlaskim. Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza, niewielkie opady deszczu wczesnym latem spowodowały, że wiele upraw zbóż, szczególnie jarych, zostało dotkniętych suszą. Niższe zbiory sprawiają, że rolnicy mogą mieć problem z wykarmieniem zwierząt.

Wysokie temperatury od około 25 do 30 stopni Celsjusza i niewiele deszczu latem spowodowały, że w województwie podlaskim najbardziej dotknięte suszą zostały zboża jare - od 60 do 95 %, zboża ozime od 50 do 80 %, rzepak od 60 do 90 %, uprawy strączkowe od 40 do 90 %. Pozostałe uprawy dotknięte zostały wysychaniem i usychaniem na poziomie od 20 procent, a w niektórych miejscach nawet do 80 %. W województwie podlaskim wszystkie gminy – 118 złożyły wnioski o oszacowanie szkód w uprawach wyrządzonych suszą. - W Podlaskiem szczegółowe dane będą znane dopiero po sporządzeniu przez komisje gminne protokołów szacowania szkód, na przełomie sierpnia i września – informuje główny specjalista Sylwia Taha – Borowik z Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Komisje do oszacowania szkód w uprawach rolnych są powołane w każdej gminie Podlaskiego. W skład komisji wchodzi od kilku do kilkunastu członków z pracowników gminy, Ośrodka Doradztwa Rolniczego i przedstawicieli Podlaskiej Izby Rolniczej. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27. stycznia 2015 r., w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR nie przewiduje możliwości odwoławczych i kontrolnych. Zatem decyzja komisji jest ostateczna.

Rada Ministrów Rzeczpospolitej przyjęła program pomocowy z tytułu wystąpienia w 2018 r. suszy i powodzi, ale nie ma jeszcze rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju. Sylwia Taha – Borowik z PUW zapewnia, że po oszacowaniu szkód rozporządzenie ureguluje źródła pochodzenia środków oraz kto będzie realizatorem wniosków i wypłat.

Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych w Radiu Białystok   szacował, że bez pomocy państwa w Polsce upadnie około 20 tysięcy gospodarstw, w tym około 2 tysięcy w Podlaskiem. Jego zdaniem, realne straty sięgają ponad 2 miliardów złotych. Natomiast według szacunków ministerstwa rolnictwa, są o połowę mniejsze.

 

W czerwcu zasychały uprawy zbóż i rzepaku

Tegoroczna sytuacja na polach oceniana jest nie tylko przez specjalistów jako tragiczna – laicy też mogli podczas wycieczki pieszej czy rowerowej dostrzec, wysuszone łany, za niskie źdźbła i wątle kłosy. - Susza rolnicza i jej zakres  są określone w okresowych raportach (okresach 6-dekadowych), sporządzonych przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach na obszarze całego kraju – wyjaśnia główny specjalista z PUW w Białymstoku. - W warunkach województwa podlaskiego szkody są duże, ze względu na znaczny udział gleb lekkich i bardzo lekkich oraz fakt, że w ubiegłym roku jesienią częste opady deszczu uniemożliwiły rolnikom zasiew zbóż ozimych.

To spowodowało, że rolnicy stosowali opóźniony wiosną termin siewu, który również negatywnie wpłynął na wzrost roślin. Potem wysokie temperatury i długie okresy bezdeszczowe spowodowały, że uprawy nie mogły rozwijać się normalnie i już w czerwcu następowały zaschnięcia większości upraw zbożowych, rzepaku i roślin strączkowych oraz niektórych warzyw i owoców. Taka sytuacja negatywnie wpłynęła na wykształcenie nasion i plony z upraw. Szacuje się, że plony będą niższe, w zależności od odmiany, od kilku do kilkunastu procent. Natomiast w uprawie kukurydzy i trawy to warunki pogodowe w lipcu i sierpniu spowodowały, że mogą one obie wydać całkiem dobre plony.

 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę