Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

600-lecie władz miasta

Główne zdjęcie
prof. Kazimierza Pieńkowskiego (w środku) odbiera tytuł Honorowego Obywatela Łomży

- Niech to piękne miasto będzie miejscem w którym dobrze się żyje, w którym można się rozwijać, urzeczywistniać marzenia i realizować plany, w którym można czuć się spełnionym i szczęśliwym – napisał w liście z okazji obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jego list był jednym z kilku odczytanych podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Łomży. Prezydent RP reprezentował prezydencki minister Andrzej Dera, premiera – wojewoda z Białegostoku, który podobnie jak marszałek województwa, spóźnił się na kulminacyjny punkt Wielkiego Jubileuszu Łomży. Poza okolicznościowymi wystąpieniami jedynym punktem sesji było nadanie tytułu Honorowego Obywatela Łomży prof. Kazimierzowi Pieńkowski, który wymyślił i doprowadził do założenia przed 15. laty Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Uroczyste sesje Rady Miejskiej Łomży z okazji kolejnych rocznic nadania przez księcia Janusza I Mazowieckiego praw miejskich Łomży 15 czerwca 1418 roku organizowane są w mieście od lat. Tym razem, ze względu na Wielki Jubileusz 600-lecia, sesję zorganizowano w auli szkół katolickich przy ul. Sadowej, czyli w największej sali widowiskowej w mieście. Radni zasiedli na scenie, a miejsca na widowni zajeli zaproszeni goście – od miejskich urzędników i dyrektorów miejskich placówek przez przedstawicieli służb mundurowych, samorządowców z okolicznych gmin i miast, delegacje miast partnerskich, po przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, premiera Mateusza Morawieckiego – wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, a wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pitra Glińskiego wiceminister Magdalena Gawin. Była także wybrana w okręgu łomżyńsko-suwalskim senator Maria Anna Anders, minister i pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Wszytkach obecnych witał przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała, który też jako pierwszy wygłosił okolicznościowe przemówienie. Tak jak większość późniejszych mówców przypominał dawne wydarzenia, ludzi z wiązanych z Łomżą urodzeniem, szkołą i codziennym życiem. Podkreślał, że „dziś mija 600 lat od nadania praw miejskich tysiącletniej Łomży – miastu, którego dzieje są nierozerwalnie wpisane w burzliwą historię naszego narodu i państwa.” Zwracając się do radnych i zebranych na sali około 200 gości mówił, że jako „wybrańcy narodu do sprawowania władzy w mieście” (…) mamy moralny obowiązek sięgania do bogatych pokładów wiedzy zgromadzonej przez pokolenia praojców i starać się w pełni wykorzystać ją w szlachetnej misji służenia społeczeństwu” - mówił Grzymała dodając, że „nasze czyny będą sprawiedliwie ocenione przez następne pokolenia oraz historię”.
Po nim głos zabrał prezydent Mariusz Chrzanowski, który podobnie, posługując się przykładami z historii, podkreślał duże znaczenie dawnej Łomży w Polsce i przeplatającą się historię miasta i kraju. Było też coś z komedii Barei.
- Nasz Wielki Jubileusz, to święto refleksji i spojrzenia w przeszłość, ale także radość dlatego proszę pozwolić mi na zakończenie na nieco lżejszy ton – mówił Chrzanowski przywołując obraz z filmów Stanisława Barei pt. Miś: „Przepraszam gdzie pani herbatę kupiła? - aaa nie, to córka mi z Łomży przysłała”. - Trudno sobie obecnie wyobrazić sytuację, nad czym ubolewam, w której to matka mieszka w Warszawie, a córka w Łomży i jeszcze ma lepiej zaopatrzone sklepy, na ogół jest odwrotnie. Może jednak Stanisław Bareja był wizjonerem i zbliżamy się do czasów, w których to takie córki zechcą zamieszkać w Łomży -  mówił prezydent zapraszając wszystkich, aby przeprowadzali się do naszego miasta. - Tu jest najpiękniej, najzdrowiej, najbezpieczniej. Łomża to najlepsze miejsce na codzienne życie – zakończył swoje kilkunastominutowe wystąpienie.     

Jubileuszowe listy z Polski
O współczesnym znaczeniu miasta w Polsce może świadczyć fakt, że na Wielkim Jubileuszu 600-lecia miejskości Łomży, nie było żadnego z ważnych polskich polityków. Prezydent, premier, jeden z wicepremierów i jeden minister przysłali listy, przy czym Prezydent RP Andrzej Duda przysłał z nim swojego sekretarza stanu, a wicepremier Piotr Gliński wiceministra kultury Magdalenę Gawin, która uczyła się w I LO w Łomży. List od premiera Mateusza Morawieckiego czytał wojewoda Bohdan Paszkowski, a list od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela prezydent Chrzanowski. Wszyscy podkreślali znaczenie historyczne Łomży i uwypuklali wybitnych łomżan, którzy zapisali się w polskiej historii. Prezydent Duda podkreślał siłę edukacji w Łomży i łącząc jubileusz Łomży z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wskazywał Adama Chętnika jako jednego „z wielu cichych bohaterów, których wspominamy w jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości.” Prezydent napisał, że książę Janusz I, nadając przed 600-laty prawa miejskie Łomży stworzył jej możliwość rozwój.
- Dziś potrzebne są mechanizmy umożliwiające rozwój infrastruktury i pobudzające gospodarkę dlatego cieszę się z decyzji na którą czekali Państwo tak długo, o realizacji polskiego fragmentu transeuropejskiego korytarza drogowego Via Baltica, a zwłaszcza jego odcinka łączącego Łomżę z Warszawą – napisał prezydent, życząc wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych, władzom i mieszkańcom Łomży wszelkiej pomyślności.   

Marzenia się spełniają
- Nie ma wielkich osiągnięć, bez wielkich ludzi, bez marzeń i wizji – mówił rektor PWSIiP prof. Dariusz Surowik zaczynając laudację, w której podkreślał zasługi prof. Kazimierza Pieńkowskiego dla miasta i Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. - Czuję się zaszczycony, że właśnie mi przypadło w udziale, jako trzeciemu rektorowi być laudatorem zalet, umiejętności i dokonań profesora, założyciela i pierwszego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – mówił Surowik dziękując profesorowi „za dar uczelni”, która „była niezwykle potrzebna naszemu miastu”. - Aby marzenie o powstanie uczelni ziściło się, pan profesor musiał pozyskać do tej idei wielu ludzi. Czynił to bez uprzedzeń światopoglądowych, pomijając podziały polityczne, religijne i osobiste. (…) Zbudował zespół, z którym przez cztery lata forsował koncepcje powołania w Łomży państwowej uczelni. (…) Jestem przekonany, że uczelnia powstała na gruncie solidnych wartości, w przekonaniu, że istnieje dobro wspólne o które trzeba wspólnie i bez wzajemnych uprzedzeń dbać – mówił rektor PWSIiP, która w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia.
Uchwałę o nadaniu profesorowi Pieńkowskiemu tytuł Honorowym Obywatelem Łomży radni miejscy podjęli jednomyślnie podczas sesji w maju. Dokument potwierdzający to profesorowi wręczyli wspólnie przewodniczący Wiesław Grzymała i prezydent Mariusz Chrzanowski. Sam prof. Pieńkowski, dziękując władzom miasta za to wyróżnienie, przypomniał, że z Łomżą był związany znacznie wcześniej, bo w tym mieście kończył szkołę średnią w latach 1948-55, a później pracował w niej jako rektor PWSIiP w latach 2004-2009.   
- Kocham Łomżę z tego powodu, że jest to miasto, w którym mieszkają ludzie o głębokim patriotyźmie i że są pobożni – mówił prof. Kazimierz Pieńkowski. - Marzeniem naszym (prof. Pieńkowskiego i prof. Surowika – dop. red.) jest, żeby jak najszybciej Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, która jest nowoczesna, stała się Akademią Łomżyńską – co jest realne – dodawał profesor.

Foto: prof. Kazimierza Pieńkowskiego (w środku) odbiera tytuł Honorowego Obywatela Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę