Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dwa roczniki w szkole to nie problem?

Trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W Łomży szkoły publiczne oferują w tym roku 1673 miejsca. Najwięcej „Weta” - niemal 400, ponad 300 „Budowlanka” i blisko 300 „Mechaniak”. W ogólniakach miejsc jest mniej – 168 w I LO, 140 w II LO i 160 w III LO. Pierwszy etap naboru potrwa jeszcze miesiąc, ale wielu rodziców już dziś martwi się, co będzie za rok, gdy do klas pierwszych szkół średnich pójdą dwa roczniki. „Zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby sal lekcyjnych” - przekonuje minister Anna Zalewska, która skierowała do rodziców specjalny list dotyczący przyszłorocznej rekrutacji.

Minister Zalewska napisała w nim, że w związku z wprowadzaniem kolejnych etapów reformy edukacji, na rok szkolny 2019/2020 o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum.  Minister edukacji przekonuje, że absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca, bo – jak uzasadnia - będą ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół. Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.
Minister Zalewska wprowadziła reformę oświaty, której efektem będzie m.in. skumulowanie się dwóch roczników w szkołach średnich zapewnia rodziców tych uczniów, że szkoły i samorządy przygotowują się do przyjęcia od 1 września 2019 r. większej liczby kandydatów. 
- Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby sal lekcyjnych – napisała minister Zalewska, która w tym samym liście podkreśla, że „ustalenie sieci publicznych szkół ponadpodstawowych pozostaje po stronie samorządów”. 
Ministerstwo „deklaruje pełne wsparcie i gotowość współpracy z samorządami” i zapowiada, ze od września tego roku we wszystkich kuratoriach oświaty  zostaną utworzone specjalne punkty informacyjno-konsultacyjne.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę