niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Bo taniej jest wyciąć

Nie będzie żadnego przesadzania, bo taniej jest wyciąć - przyznają bez ogródek miejscy urzędnicy. Niemal 30 drzew zostanie wykarczowanych w związku planowanymi kolejnymi etapami „rewitalizacji” Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. - Przesadzenie drzew wymaga specjalistycznego sprzętu oraz przygotowania roślin do przesadzenia. Zabiegi te są czasochłonne, kosztowne i – jak przekazuje Łukasz Czech z ratusza - nie dają żadnych gwarancji, że rośliny zachowają żywotność.

„Potrzeba” wykarczowania części drzewek rosnących wynika z planowanej realizacji kolejnych etapów  „rewitalizacji” Parku Jana Pawła II. Łukasz Czech z ratusza przekazuje, że zgodnie z aktualnym projektem zagospodarowania zielenią parku i gospodarki drzewostanem nie przewidziano drzew do przesadzenia. Do wykarczowania wskazano 29. Pierwsze drzewa – 12 sztuk - w parku mają być wycinane przy okazji prowadzenia prac związanych z budową oświetlenia we wschodniej części parku  - od strony ul. Zawadzkiej. Reszta drzew padnie przy okazji kolejnych prac, które mają być prowadzone w przyszłym roku. Miejscy urzędnicy twierdzą, że przesadzania drzew się nie opłaca, b jest kosztowne i nie daje gwarancji, ze rośli się przyjmą.  
- W tym przypadku zamiast przesadzenia drzew, właściwym jest posadzenie nowych roślin w zaprawione doły urodzajną glebą, co zapewni ich wzrost – twierdzi miejski urzędnik zapowiadając, że w ramach prac w parku zostanie posadzone blisko pół tysiące drzewek, 60 tysięcy krzewów i 25 tysięcy bylin. 

Inna historia
Zupełnie inne podejście prezentowali miejscy urzędnicy, gdy prywatny inwestor budował Galerię Łomża w 2004 roku. Ówczesny prezydent Łomży wymusił na nim przesadzenie nawet stosunkowo dużych drzew. Wówczas, choć był to sam środek upalnego lata, przy użyciu specjalnej maszyny przesadzono drzewa rosnące od strony Alei Piłsudskiego, w miejscu, gdzie powstał wjazd i wyjazd z galerii. Drzewa te zostały przewiezione do... Parku Jana Pawła II i rosną tam do dziś – grupa dużych drzew od strony ul. Prusa. Czy wśród nich także zaplanowano wycinkę?


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0