niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Spadek bezrobocia wyhamował

Po kilkumiesięcznej serii dużych – po kilkaset osób - spadków liczby bezrobotnych w Łomży, w lipcu tendencja ta wyhamowała. W porównaniu do końca czerwca rejestry Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży skróciły się tylko o 18 nazwisk. Na koniec miesiąca bez pracy w mieście i okolicy było 4146 osób. W samej Łomży stopa bezrobocia wyniosła 10,4%.

W miesięcznym komunikacie o sytuacji na lokalnym rynku pracy PUP Łomża podał, że w lipcu do urzędu zgłosiło się 489 bezrobotnych, w tym 425 nie posiadało prawa do zasiłku. Wśród rejestrujących się 21 osób pracowało za granicą. W tym samym czasie z rejestrów bezrobotnych wykreślono 507, przy czym tylko w 236 z racji pojęcia nowej pracy (w tym w 84 przypadkach wspieranej środkami PUP). Liczba osób podejmujących pracę jest o 45 mniejsza niż w czerwcu, a pracownicy urzędu nie mają wątpliwości, że zanotowany niewielki spadek bezrobocia związany jest m.in. z kierowaniem bezrobotnych w ramach aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. 50 osób skierowano na szkolenia, 24 na roboty publiczne i prace interwencyjne, a 8 osób podjęło pracę w ramach bonu na zasiedlenie – czyli otrzymało dotacje po znalezieniu sobie pracy co najmniej 80 km od miasta i przeprowadzeniu się tam. 

Przez cały lipiec do łomżyńskiego zatrudniaka wpłynęło 265 ofert pracy, przy czym blisko połowa z nich to oferty pracy subsydiowanej, czyli dotowane środkami publicznymi.
Z wyliczeń urzędników z PUP wynika, że na koniec lipca stopa bezrobocia na obszarze działania dla PUP w Łomży kształtowała się na poziomie 9,4%, przy czym dla miasta Łomży wyniosła 10,4% a dla gmin Powiatu Łomżyńskiego – 8,7%.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0