sobota, 24 lutego 2018 napisz DONOS@

Kolektory słoneczne na wsiach

Gminy Grajewo, Bargłów Kościelny, Wąsosz, Rajgród i Radziłów otrzymały unijne dofinansowanie do zakupu i montażu kolektorów słoneczny na ponad 300 domach. Wartość wszystkich inwestycji to prawie 4 mln zł, a pozyskane wsparcie z środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wyniesie 2,6 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie słonecznych inwestycji pięciu podgrajewskich gmin należących do Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury zatwierdził Zarząd Województwa Podlaskiego.  Jak podaje Urząd Marszałkowski z tych projektów skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, bo kolektory słoneczne pojawią się na budynkach mieszkalnych. I tak, gmina Grajewo planuje zakupić 112 takich instalacji, Bargłów Kościelny – 90, Wąsosz – 41, Rajgród – 53, a Radziłów – 18.
Energia słoneczna będzie wykorzystywana do podgrzewania wody. Dzięki temu zmniejszą się opłaty, zyska też środowisko – kolektory pozwolą zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Realizacja tych i innych przedsięwzięć na poziomie lokalnym jest możliwa dzięki Rozwojowi Lokalnemu Kierowanemu przez Społeczność (RLKS), czyli nowemu instrumentowi w ramach programu regionalnego. Samorząd województwa przeznaczył na niego aż 59 mln euro. W ramach RLKS odpowiedzialność za przeprowadzenie konkursów spoczywa na Lokalnych Grupach Działania, które najlepiej znają problemy, potencjały oraz potrzeby „małych ojczyzn” i potrafią zaangażować w działania mieszkańców czy przedstawicieli różnych środowisk.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0