środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Bp Bronakowski: tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol

Stwierdzenie, że w Polsce „starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa”, jest w pełni adekwatne do rzeczywistości – uważa bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zwrócił się z corocznym apelem do Polaków o podjęcie dobrowolnej abstynencji w miesiącu sierpniu. W apelu podkreśla, że dążenie do trzeźwości, nie jest dążeniem do całkowitej prohibicji. „Trzeźwość oznacza sięganie po alkohol bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach” - napisał biskup podkreślając, że „pijaństwu musimy wydać wojnę, w imię naszej przyszłości”.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości
Ks. bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

- Wielu z nas odpoczywa, zwiedza, szuka spokoju i wytchnienia od codziennych trudów. Rolnicy przeżywają czas najintensywniejszej pracy. Pielgrzymi wyruszają na drogi prowadzące ku Jasnej Górze. Przed nami ważne uroczystości maryjne i patriotyczne. Co roku właśnie w sierpniu prosimy wszystkich Polaków: podejmijcie dobrowolną abstynencję. Pokażcie, że potraficie odpoczywać i bawić się bez alkoholu – czytamy w apelu biskupa Bronakowskiego. 
Podkreśla on, że większość Polaków przyjmuje coroczne apele z otwartym sercem, ale „niektórzy jednak irytują się, a nawet próbują te działania ośmieszać”.
- Wrogowie wolności Narodu sugerują, jakoby dążenie do trzeźwości było dążeniem do całkowitej prohibicji. Tak nie jest. Podkreślmy to zdecydowanie – tak nie jest. Trzeźwość oznacza sięganie po alkohol bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach. Ogólnie określamy brak cnoty trzeźwości słowem: pijaństwo. I właśnie pijaństwu musimy wydać wojnę, w imię naszej przyszłości – napisał biskup Bronakowski podkreślając, że Polacy muszą porzucić pijaństwo! -  Prosimy więc o sierpniowy dar abstynencji w poczuciu odpowiedzialności za los wszystkich Polaków, całego Narodu, którego byt zagrożony jest przez pijaństwo i alkoholizm tak wielu naszych rodaków.
Dodał, że ogromnym skandalem jest wielka dostępność alkoholu oraz jego reklama. „W konsekwencji, w Polsce wciąż wzrasta spożycie alkoholu. Wielu Polaków uważa, że alkohol jest takim samym produktem spożywczym jak każdy inny i jego sprzedaż nie wymaga specjalnych ograniczeń. Z takimi poglądami stajemy się jednym z najbardziej proalkoholowych społeczeństw w Europie. Ponad 2 tysiące godzin reklam alkoholu rocznie robi swoje”. 
Biskup Bronakowski podkreślił także, że tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol. „Mamy na myśli przemoc domową, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców, nieodwracalne wady wrodzone dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży, zgony spowodowane chorobami wywołanymi przez nadużywanie alkoholu, gwałty pod wpływem alkoholu, rozwody, zniszczoną młodość i życie” – napisał bp Bronakowski.
Apel o dar abstynencji biskup kieruje w sposób szczególny do małżonków i rodziców. Wspieranie współmałżonka oraz wychowanie dzieci dokonuje się najbardziej poprzez świadectwo życia i osobisty przykład – podkreśla.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0