piątek, 23 lutego 2018 napisz DONOS@

Kary będą surowsze

Od 13. lipca wchodzą w życie przepisy zaostrzające kary za przestępstwa wobec dzieci, osób nieporadnych także starców oraz za pobicia. - Ciężki uszczerbek na zdrowiu będzie już zbrodnią, czyli najcięższe przestępstwo, za które grozi kara nie mniej niż 3 lata pozbawienia wolności – mówi sędzia Jan Leszczewski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łomży, zwracając uwagę, że po nowelizacji sądy nie będą mógł już orzekać kar za to przestępstwo w zawieszeniu.

Zaostrzenie kar za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu znalazło się w pakiecie zmian kodeksu karnego jakie wprowadziła wiosenna nowelizacja ustawy podnosząca ochronę przede wszystkim najsłabszych. Osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym - lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy - będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczyłoby osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca będzie podlegał karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone będzie karą od roku do 10 lat. W przypadku zaś, gdy pokrzywdzony w wyniku tego popełni samobójstwo, sprawcy grozić będzie od 2 do 12 lat więzienia.
Regulacja zakłada też surowsze kary za bezprawne pozbawienie wolności dziecka lub nastolatka w wieku poniżej 15. lat. W tym przypadku sprawcy będzie grozić od 3 do 15 lat więzienia, czyli tyle samo, ile obecnie w przypadku przestępstwa pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem. Projekt zakłada też podniesienie kary minimalnej za handel osobą w wieku poniżej 15. roku życia z 3 do 5 lat więzienia.
Wprowadzono również karę do lat 3 pozbawienia wolności za niezawiadomienie organów ścigania o przestępstwach przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wymierzonych w dobro dziecka.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0