sobota, 17 lutego 2018 napisz DONOS@

W rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Wyciem syren alarmowych o 8:41 rozpoczęły się w Łomży skromne uroczystości związane z 7. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, ale także 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej i II masowej wywózki łomżyniaków na nieludzką ziemię. W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie od jesieni 2010 roku stoi także „pomnik smoleński”, w poniedziałkowy poranek stanęły cztery poczty sztandarowe, poseł, delegacje władz miasta, starostwa, żołnierzy, harcerzy i sybiraków oraz młodzież szkolna.

Syreny alarmowe w Łomży przypominały wydarzenia sprzed 7 lat, gdy w okolicach lotniska w Smoleńsku rozbił się polski rządowy samolot z delegacją najwyższych władz zmierzających na oficjalne uroczystości 70. rocznicy mordu jakiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych wziętych do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, dokonali funkcjonariusze NKWD. W katastrofie smoleńskiej zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu. Wśród 96 ofiar był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, a także generałowie dowódcy sił zbrojny Wojska Polskiego, parlamentarzyści, szefowie wielu instytucji państwowych. 
Podczas porannych miejskich uroczystości rocznicowych odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Łomżyński pomnik smoleńskim to kamienny obelisk z wbitym metalowym rozerwanym fragmentem skrzydła samolotu z polską „szachownicą”. Inicjatorem budowy pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w 2010 roku był ówczesny prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Pomnik zaprojektował Tadeusz Babiel, a swym wyglądem nawiązuje do znajdującego się obok Pomnik Zesłańców Sybiru, który w odsłonięto w 1994 roku według projektu Janusza Czarnego.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0