czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Projekt dworca pięć razy droższy?

Na niemal 325 tysięcy złotych wyceniła koszty opracowania dokumentacji technicznej na budowę centrum przesiadkowo – komunikacyjnego, czyli nowego miejskiego dworca autobusowego w Łomży białostocka firma Atellier ZETTA. To jedyna firma jaka zgłosiła się na miejski konkurs, a jej wycena prac jest blisko pięć razy wyższa niż miejskich urzędników, którzy na zadanie planowali wydać 70 tys. zł.

W tym miejscu miałby powstać nowy dworzec autobusowy w Łomży
W tym miejscu miałby powstać nowy dworzec autobusowy w Łomży
Koncepcja zagospodarowania terenu obecnego dworca autobusowego u zbiegu Legionów i Sikorskiego w Łomży (opracowanie z października 2015 r.) opracowanie przez Atellier ZETTA
Koncepcja zagospodarowania terenu obecnego dworca autobusowego u zbiegu Legionów i Sikorskiego w Łomży (opracowanie z października 2015 r.) opracowanie przez Atellier ZETTA

Ogłoszenie dotyczyło zaprojektowania  nowego, kilkakrotnie mniejszego od obecnego dworca autobusowego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz pełnieniem nadzoru autorskiego w trakcie realizacji inwestycji. Nowy obiekt zajmowałby jedynie obecny wjazd na dworzec i zielony skwer jaki jest pomiędzy nim a wiatą hali targowej. Inwestycja byłaby zrealizowana za pieniądze jakie miasto planuje uzyskać ze sprzedaży pozostałej części działki dworcowej, na której przewidziano zabudowę komercyjną handlowo – usługową.

Nowy budynek dworca miałby mieć powierzchnię ok. 300 m2. Zawierałby  kasę biletową, poczekalnię, łazienki i dwa pomieszczenia na małą gastronomię. Projektanci w ramach jednego zlecenia z miasta mieli zaprojektować również węzeł przesiadkowe, „aby jednocześnie mogło na stanowiskach oraz w obrębie dworca przebywać minimum 14 autobusów”, ok. 200 m drogi łączącej ul. Dworcową i ul. Sikorskiego oraz utwardzony parkin, w miejscu gdzie dziś jest parking ziemno-błotny na działce po drugiej stronie ul. Dworcowej. 

Nie wiadomo czy plany uda się zrealizować. Po otwarciu oferty z konkursu na opracowanie dokumentacji okazało się, że cena jaką za usługę chce białostocka firma Atellier ZETTA – jedyna, która przystąpiła do konkursu – jest blisko pięć razy droższa niż oczekiwali miejscy urzędnicy. Miasto na zadanie planowało wydać 70 tys. zł, a oferta opiewa aż na 324 tys. 720 zł. 
Władze Łomży mają dwa wyjścia: - unieważnić konkurs i postarać się znaleźć tańszego projektanta, albo zwiększyć pulę środków na to zadanie i zlecić opracowanie dokumentacji białostockiej firmie.

Dodajmy, że Atellier ZETTA już wcześniej, na zlecenia z ratusza, opracowało koncepcję nowego zagrospodarowania terenu obecnego "dużego" dworca autubusowego u zbiegu Alei Legionów i ul. Sikorskiego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0