niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Będzie podwyżka opłat za śmieci?

Prawdopodobnie mieszkańców Łomży czeka podwyżka „podatku” śmieciowego. To opłata, która ma pokryć koszty gospodarki odpadami. Wybrana przez miejskich urzędników oferta na odbiór i transport odpadów komunalnych z Łomży do zakładu w Czartorii koło Miastkowa w okresie od 1 stycznia 2015 roku do połowy 2016 roku jest o aż o 17% wyższa niż pierwotnie kalkulowano na to wydać. Śmieci z Łomży - tak jak do tej pory – ma zabierać firma UK „Błysk”.

Miejski przetarg dotyczy jedynie odbioru i transportu odpadów komunalnych z nieruchomości w Łomży na śmietnisko pod Miastkowem. Miasto zostało podzielone na dwa sektory – pierwszy obejmujący wszystkie domki jednorodzinne, a drugi zabudowę wielorodzinną.  Miasto na świadczenie usług odbioru i wywozu śmieci planowało wydać 622 tys. 80 zł na świadczenie tych usług w sektorze domków jednorodzinnych i 1 mln 198 tys. 174 zł w sektorze bloków.
W przetargu najtańszą ofertę przedstawiła firma UK „Błysk”, która wygrała przetarg w 2013 roku i od tamtej pory wywozi śmieci z miasta. Firma ta swoje usługi wyceniła jednak znacznie powyżej szacunków urzędników z ratusza. Łącznie oferta na oba sektory opiewa na 2,1 mln zł (746 tys sektor 1 i 1,36 mln zł sektor 2). W przypadku budownictwa jednorodzinnego oferta jest o 20% wyższa, a w przypadku wielorodzinnego od 15% od kwot jakie na zapłatę za te usługi przewidzieli miejscy urzędnicy. Dotychczas miejscy urzednicy przekazywali, że na gospodarce śmieciowej miasto nie zarabia. Zatem jeśli wzrastają jej koszty w górę powinny iść także wnoszone przez mieszkańców opłaty.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0