czwartek, 22 marca 2018 napisz DONOS@

Kierowcy wyeliminowani

Coraz częściej sądy w okręgu łomżyńskim orzekają dożywotni zakaz kierowania pojazdami wobec osób oskarżonych o popełnienie przestępstwa na drodze podkreśla sędzia Jan Leszczewski rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łomży. - Jeśli kierowca był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu i nie wpływało to na zmianę jego zachowania, to nie ma żadnych innych możliwości ochrony innych użytkowników dróg przed takim kierowcami – mówi sędzia wskazując, że konsekwencje takiego orzeczenia są bardzo dokuczliwe. - O ile nawet ktoś skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności ma prawną możliwość ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 25 latach kary, to osoby w wobec których sądy orzekły zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze nie mają takiej możliwości. Do końca życia nie będą mogły wyrobić sobie prawa jazdy.

Sąd Okręgowy w Łomży
Sąd Okręgowy w Łomży

W czwartek informowaliśmy takim orzeczeniu wobec 38-latka, który będąc pod wpływem amfetaminy, jechał niesprawnym samochodem za szybko i w niedozwolonym miejscu podczas wyprzedzania innego samochodu stracił panowanie nad autem wypadło z drogi w wyniku czego śmiertelnych obrażeń doznała jego 23-letnia pasażerka. Sąd nie miał wątpliwości, że przyczyna wypadku była bezmyślność i brawura oskarżonego i obok kary 4 lat więzienia wymierzył mu także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze.

Zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych na zawsze i 5-letni wyrok więzienia ostatnio usłyszał w Sądzie Okręgowym w Łomży także 26-latek, który nie mając uprawnień do kierowania samochodami, będąc pijanym jechał z nadmierna prędkością i śmiertelnie potrącił pieszego, który zmarł.
- Ofiara i kierowca z tego wypadku znali się. Pieszy dawał mu znaki, aby się zatrzymał, ten miał taką możliwość, ale tego nie zrobił, bo myślał, że pieszy zejdzie mu z drogi – relacjonuje przebieg wypadku sędzia.

„Porządek i bezpieczeństwo na drogach w poważnym stopniu zależą od stosowania właściwej represji, która - uwzględniając rodzaj i wagę naruszonych zasad bezpieczeństwa w ruchu, stopień winy, rodzaj i charakter szkody powstałej dla życia, zdrowia lub mienia, nasilenia tej kategorii przestępstw - powinna stanowić jeden z istotnych elementów zwalczania oraz zapobiegania tej kategorii przestępstw” - uznaje Sąd Okręgowy w Łomży.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0