wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

89. rocznica powstania Diecezji Łomżyńskiej,

28 października 1925 roku papież Pius XI Bullą „Vixdum Poloniae unitas” erygował Diecezję Łomżyńską podnosząc jednoczesne kościół farny pw św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela w Łomży do godności Katedry. Diecezja Łomżyńska należała wówczas do Metropolii Wileńskiej, a pierwszym Biskupem Łomżyńskim został Romuald Jałbrzykowski, który już w następnym roku został mianowany Arcybiskupem Wileńskim.

Mapa Diecezji Łomżyńskiej
Mapa Diecezji Łomżyńskiej
Mapa Diecezji Łomżyńskiej przed 1992r.
Mapa Diecezji Łomżyńskiej przed 1992r.

Diecezja Łomżyńska powstała w ramach dostosowywania struktur kościelnych do nowej sytuacji społeczno- politycznej jaka ukształtowała się w Europie po zakończeniu I Wojny Światowej i tylko nieco późniejszej wojnie polsko-bolszewickiej. W momencie powołania diecezja obejmowała 129 parafii, w których pracowało 223 kapłanów i podzielona była na 15 dekanatów: Augustów, Czyżew, Jedwabne, Kolno, Łomża, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Sejny, Sokoły, Suwałki, Szczuczyn, Śniadowo, Teolin, Wąsosz i Wysokie Mazowieckie.

Po drugiej wojnie światowej dekanat Teolin (oprócz trzech parafii: Lipsk, Mikaszówka i Rygałówka) znalazł się poza granicami Polski. Mimo to taki stan rzeczy utrzymywał się przez kolejne kilkadziesiąt lat i dopiero w 1991 roku parafie dekanatu teolińskiego znajdujące się za wschodnią granicą Polski zostały włączone do Diecezji Grodzieńskiej.

Kolejne zmiany terytorialne diecezji nastąpiły w związku z nowym podziałem administracyjnym Kościoła w Polsce, dokonanym przez Papieża Jana Pawła II Bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992. Wówczas z terytorium Diecezji Łomżyńskiej została odłączona wówczas północna jej część, a przyłączono tereny na południu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0