Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Żołnierze Niepodległej będą zidentyfikowani

Główne zdjęcie
Odnalezione szczątki najprawdopodobniej żołnierza podziemia antykomunistycznego odnalezione pod podłogą piwnicy na terenie dawnego ogrodu przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. (fot. IPN Białystok)

Specjaliści pracujący w przy ekshumacyjnych na terenie przy Areszcie Śledczym w Białymstoku wydobyli we wtorek odnalezione dzień wcześniej szczątki trzech osób potwierdzając jednocześnie przepuszczenia, że mogą to być zastrzeleni przez ubowców już po zakończeniu II wojny światowej żołnierze podziemia niepodległościowego. - Oprócz rzeczy osobistych, przy szczątkach znaleziono powojenną monetę 10–groszową. Takie monety wyemitowano po raz pierwszy w 1949 roku - podkreśla Tomasz Danilecki z IPN w Białymstoku. Historycy już zapowiadają podjęcie specjalistycznych badań, które mają pomóc w identyfikacji zamordowanych żołnierzy Niepodległej.

Powojenna moneta 10–groszową odnaleziona przy odnalezionych szczątkach (fot. IPN Białystok)
Powojenna moneta 10–groszową odnaleziona przy odnalezionych szczątkach (fot. IPN Białystok)

Na podstawie ustaleń specjalistów wydobyte szczątki jednej z osób wskazują, że osoba ta miała mniej niż 30 lat. Dwie osoby zostały najprawdopodobniej zastrzelone strzałami w głowę z broni palnej o kalibrze 9 mm. 
- Odnalezione przy szczątkach liczne guziki z orłem w koronie, pochodzące od mundurów wojskowych z okresu międzywojennego mogą wskazywać, że ofiarami tej zbrodni są żołnierze podziemia, którzy w okresie powojennym używali takiego umundurowania – podkreśla Tomasz Danilecki dodając, że oprócz rzeczy osobistych takich jak medaliki, aluminiowe szkaplerze, łańcuszki, pędzel do golenia, przy szczątkach znaleziono powojenną monetę 10–groszową.

Historycy z IPN-u podkreślają, że od 1949 r. w więzieniu białostockim wykonano 28 wyroków śmierci wydanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku. Znana jest lista nazwisk zamordowanych wówczas osób. Teraz z wydobytych szczątków zostanie pobrany materiał genetyczny, który zostanie porównany z materiałem genetycznym pochodzącym od rodzin osób znajdujących się na tej liście. Być może w ten sposób uda się zidentyfikować osoby, których szczątki odnaleziono zakopane piwnicy na terenie dawnego ogrodu przy Areszcie Śledczym.

Są kolejne skrywane groby
We wtorek na trwały także prace przy rozbiórce betonowych silosów, pod którymi mogą znajdować się kolejne szczątki ludzkie. Jak dotąd natrafiono jedynie na jamę grobową zlokalizowaną podczas prac prowadzonych w lipcu i dotąd nie eksplorowaną. Jutro będą one kontynuowane, podobnie jak prace wewnątrz piwnicy, gdzie natrafiono na kolejne kości. Zakres tych prac będzie uzależniony od opinii biegłego, który ma się wypowiedzieć w kwestii ewentualnej konieczności rozbiórki tej piwnicy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę