niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Mleko dalej spada

Lipiec był kolejnym, siódmym z rzędu miesiącem spadku cen skupu mleka. Według danych GUS za 1 hektolitr (100 litrów) mleka w Polsce płacono w skupie średnio 133,97 zł, tj. mniej o 1,3% niż w czerwcu. W województwie podlaskim średnia cena mleka wyniosła 134,35 zł/hl i była o niemal 1,5% niższa niż w czerwcu.

W województwie podlaskim, które jest drugie w Polsce pod względem produkcji mleka - miesięcznie skupuje się ponad 182 miliony litrów tego surowca - produkcją zajmuje się ponad 23 tysiące gospodarstw. Po znaczącym wzroście cen w ciągu ubiegłego roku na początku 2014 roku średnia cena mleka w skupie w regionie wynosiła ok. 1,52 zł/l, a niektóre mleczarnie za mleko w najwyższych klasach płaciły nawet po 2 zł. Od tego czasu cena spadła już o ponad 10%. 
Jak zaznacza GUS średnia cena mleka w lipcu, choć niższa niż przed miesiącem czy na początku roku jest jeszcze o 3,2% wyższa niż przed rokiem. Niemniej jeśli dotychczasowa tendencja spadku cen utrzyma się w sierpniu, ceny rok do roku będą już takie same lub nawet niższe. 
Mleczarze obawiają się, że spadek cen skupu mleka pogłębią rosyjskie sankcje. Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich szacuje, ze spadek cen z tego tytułu może wynieść 13-15 groszy na litrze.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0