piątek, 23 marca 2018 napisz DONOS@

Kary za przekroczenie kwoty mlecznej mogą dojść do złotówki

Jeśli w całym roku kwotowym utrzyma się obecna skala dostaw mleka, to kary, jakie będą musieli zapłacić polscy rolnicy za przekroczenie limitów produkcji mogą dojść nawet do złotówki. Tak ocenia wiceprezes Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak. Po pierwszych trzech miesiącach roku kwotowego skupiono w Polsce o 6,78% więcej mleka niż w tym samym okresie rok temu. Według specjalistów z ARR jeśli ta tendencja się utrzyma krajowy limit zostanie przekroczony aż o ok. 8%.

Przypomnijmy byłby to trzeci rok z rządu w którym Polska przekracza limit produkcji mleka, a rolnicy z tego tytułu płacą kary. O ile w ubiegłym roku płacili symbolicznie – po 3,45 groszy za litr ponad limit, to w tym roku będzie to już ok. 30 groszy za litr. Kara jaka może grozić rolnikom za rok, jeśli nie spadnie skup mleka, byłaby wielokrotnie wyższa
- Według wstępnych szacunków, kara może wynosić od 80 groszy do złotówki za każdy kilogram mleka wyprodukowanego ponad kwotę – ocenia wiceprezes ARR Lucjan Zwolak, po pierwszych trzech miesiącach nowego roku kwotowego.
Dodajmy, że to ostatni taki rok. System kwot mlecznych w Unii Europejskiej ma być zniesiony w kwietniu 2015 r.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0