sobota, 24 lutego 2018 napisz DONOS@

Prawie jak dawne województwo łomżyńskie

Radni sejmiku uchwalili nowy podział województwa na okręgi, który ma obowiązywać już podczas najbliższych wyborów do sejmiku. Zamiast pięciu dotychczasowych okręgów będą cztery. Zmiany zakładają, że okręg łomżyński będzie większy niż dotychczas, bo dołączony został Zambrów wraz z powiatem. Ma objąć prawie taki sam obszar jak dawne województwo łomżyńskiego – brakuje jedynie powiatu wysokomazowieckiego.

Do podziału w Sejmiku jest w sumie 30 miejsc. Dotychczas te mandaty były do zdobycia w pięciu okręgach wyborczych, ale jesienią ubiegłego roku SLD zaproponował utworzenie okręgu w którym reprezentowane byłyby mniejszości narodowe. Przedstawiano kilka sposobów podziału, ale żaden z dotychczasowych nie uzyskał wymaganej większości. Teraz”wreszcie” się udało. W głosowaniu zdecydował jeden głos - za taką propozycją podziału regionu na okręgi, przedstawioną przez marszałka województwa Jarosława Dworzańskiego, było 13 radnych, 12 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

Województwo ma być podzielone na cztery okręgi. Pierwszy obejmuje Białystok z którego wybieranych byłoby 7 radnych. W drugim okręgu, obejmującym Suwałki, powiaty suwalski, augustowski, sejneński, sokólski i moniecki wybieranych będzie 8 radnych. Okręg 3. to okręg łomżyński: obejmujący Łomżę, powiaty łomżyński, kolneński, grajewski i zambrowski –  6 radnych.
Okręg nr 4 - to powiaty białostocki, bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki. To największy z okręgów - aż 9 radnych – i w nim (chyba tylko poza powiatem wysokomazowieckim) są skupiska wyborców należących do mniejszości narodowych.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0