wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Remont kamiennych schodków

Milion złotych mają kosztować tegoroczne prace przy odnowieniu kamiennych schodków w Łomży. Wybudowane w 1900 roku łączą część miasta położoną na wysokiej skarpie z „dolną” częścią nad rzeką Narew. Prace renowacyjne mają wykonywać pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - To będzie mozolna praca, bo prawie wszystkie roboty trzeba będzie wykonywać ręcznie – mówi Marek Olbryś, zastępca dyrektora MPGKiM. - Ze względu na wysoką skarpę nie będzie można tam wjechać żadnym ciężkim sprzętem jak choćby koparką.

Kamienne schodki
Kamienne schodki

Kamienne schodki łączą ulicę Krzywe Koło z ulicą Rybaki. Nazwa wprost nawiązuje do materiału z jakiego zostały zbudowane. Niegdyś często wykorzystywane przez mieszkańców, od dłuższego czasu spełniają funkcję raczej punktu widokowego na Narew i atrakcji turystycznej. Na szczycie schodów znajduje się Brama Napoleona, wejście do domu, w którym podobno mieszkał Napoleon podczas przemarszu przez miasto. W małym domku przy schodach mieszkał, ucząc się w Łomży,  później Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. 
Kamienne schodki w trakcie prac nie stracą swojego charakteru, lecz ma nadany być im nowy blask.
- Schody będą zbudowane z tych samych kamieni, z których są teraz zbudowane. Trzeba będzie natomiast je poprzekładać, uzupełnić i wyrównać – opowiada Marek Olbryś. 
Także charakteru i wyglądu nie utraci znajdująca się poniżej schodków kamienna droga prowadząca do ul. Rybaki. Cały projekt obejmuje także budowę, przebudowę lub wymianę sieci kanalizacyjnej, elektrycznej i oświetlenia nie tylko samych schodków, ale i otoczenia łącznie z ulicą Krzywe Koło. Ze względu na rozpiętość prac, ale także koszty zadnie rozbito na dwa lata. Tegoroczne prace zaczną się w przyszłym tygodniu i mają być prowadzone do końca października.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0