czwartek, 22 marca 2018 napisz DONOS@

W regionie PiS deklasuje konkurentów

35,4% poparcia dla PiS, 22,5% dla PO – tak teraz głosowaliby mieszkańcy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. To wyniki sondażu wyborczego jaki na zlecenie „Rzeczpospolitej”, radia RMF FM i serwisu interia.pl przeprowadził IBRIS Homo Homini. Na trzecim miejscu w regionie jest PSL, które o włos wyprzedza SLD. Tak samo wygląda sytuacja w wyścigu europejskich „jedynek”.

Z opublikowanych wyników badań wynika, że o ile Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość w skali kraju idą łeb w łeb, to w północno-wschodniej Polsce lider jest tylko jeden – PiS. Wolę oddania głosu na listę partii Jarosława Kaczyńskiego w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego zadeklarował ponad co trzeci mieszkaniec regionu.
PiS wskazało 35,4% respondentów pytanych o to na którą z partii oddaliby głos, gdyby wybory do PE miały odbyć się w najbliższą niedzielę. Na drugim miejscu jest PO z poparcie 22,5%, trzeci PSL 10,2%, a czwarte SLD 9,9%. (kolejne partie nie przekraczają już 5% progu wyborczego).
Ta sama kolejność jest także w przypadku regionalnych „jedynek” partyjnych. Wolę głosowania na otwierającego listę PiS Karola Karskiego wyraziło 31,8% mieszkańców biorących udział w badaniu. Barbarę Kudrycką z PO popiera 18,8% wyborców, Stanisława Żelichowskiego z PSL 11,6%, a Tadeusza Iwińskiego z SLD 10,2%. 

Warto zauważyć, że wyniki tego sondażu znacząco różnią się od wyników wyborów do europarlamentu przed pięcioma laty.  Wówczas to wybory bezapelacyjnie wygrała PO uzyskując aż 38,3% poparcia. PiS zdobył wówczas 29,2% głosów, na trzecim miejscu było SLD z poparciem 14,2%, a czwarte PSL zebrało 9,11% głosów.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0