środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Pierwszy bocian już jest. Za nim przylecą kolejne...

Bociany już przyleciały. W sobotę w okolicach Brzostwa nad Biebrzą Marek Maliszewski sfotografował pierwszego w tym roku bociana. Ptak spacerował po łąkach zapewne w poszukiwaniu żab. Czy jakąś złapał nie wiemy. Na widok biegnącego w jego kierunku fotoreportera bocian odfrunął...

Przylot na lęgowiska i zajęcie gniazda to chyba najbardziej wyczekiwany i komentowany przez ludzi moment w życiu bocianów. Pierwszy bocian w naszym regionie zazwyczaj pojawią się pod koniec marca, choć zdarzało się – jak w 2008 roku, że był na początku miesiąca. Zdaniem ornitologów, jeśli nie pogorszy się pogoda, już pod koniec tygodnia można się spodziewać masowych przylotów tych ptaków. Z prowadzonych od lat przez służby meteorologiczne obserwacji fenologicznych wynika, że ogromna większość ptaków przylatuje do nas przed 10 kwietnia.
Tylko w co trzecim gnieździe samiec i samica zjawiają się w tym samym dniu. W pozostałych przypadkach jeden z ptaków przybywa z pewnym opóźnieniem. Średnio różnica między przylotem pierwszego i drugiego bociana wynosi 7 dni, ale niekiedy oczekiwanie na partnera przeciąga się do całego miesiąca.

Foto: Bocian pod Brzostowem
Foto: Żurawie
Foto: Dzikie gęsi nad polami
Foto: Dzikie gęsi nad polami
Foto: Dzikie gęsi nad polami
Foto: Dzikie gęsi nad polami
Foto: Bocian pod Brzostowem
Foto: Bocian pod Brzostowem

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0