środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Ograniczenie strefy buforowej dot. ASF

Komisja Europejska wstępnie zgodziła się na ograniczenie strefy buforowej dot. ASF w Polsce - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Decyzja zapadła na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.

Strefa buforowa została wyznaczona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy. Zdaniem szefa resortu zmniejszenie tej strefy spowoduje, że skala interwencji i pomocy dla rolników będzie zdecydowanie mniejsza. Sawicki poinformował, że w tym tygodniu na szerszą skalę rozpocznie się skup tuczników ze strefy buforowej. Ocenił, że chodzi o 100-120 tys. świń. Jak mówił, skup będzie odbywał się zarówno na zlecenie Agencji Rezerw Materiałowych, która będzie uzupełniała zapasy w związku z "zagrożeniem kryzysowym" na Białorusi, Ukrainie i w Rosji, jak i przez firmy przetwórcze.

Rolnicy, których gospodarstwa są w strefie buforowej otrzymają rekompensaty z powodu spadku cen skupu żywca w związku z ASF. Dodał, że obecnie jest zgoda KE na dopłatę do skupu 20 tys. ton żywca. (PAP, oprac. mk)

Strefa zostanie ograniczona do następującego obszaru:

Powiat sejneński - gminy Sejny i Giby;
Powiat augustowski - gminy Płaska, Sztabin, Lipsk i Nowinka;
Powiat sokólski - gminy Dąbrowa Białostocka, Nowy Dwór, Sidra, Janów, Sokółka, Kuźnica, Szudziałowo i Krynki;
Powiat białostocki - gminy Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka, Gródek i Michałowo.

Mięso pozyskane ze świń pochodzących z tej strefy będzie mogło być umieszczone jako świeże mięso na rynku krajowym.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0